Jesień to doskonały czas na jeżdżenie rowerem. W Polsce przybywa ścieżek w miastach, a trasy podmiejskie są coraz bardziej popularne. Dziś jednak o wyborze, przed którym staną ci, którzy zamiast po mieście, wolą jeździć po górach i dolinach. Oto porównanie rowerów gravelowego i górskiego.
Jaki powinien być dobry rower gravelowy
Być może jeszcze o nim nie słyszałeś, a być może już dawno wiesz, czym jest i analizujesz, czy właśnie jego nie potrzebujesz. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem rowerów górskich czy gravelowych, powinieneś mieć dokładne rozeznanie czym się różnią. A zatem przyda Ci się kilka informacji o tym, jaki powinien być dobry rower gravelowy.
Po pierwsze opony, które powinny mieć maksymalną szerokość do 45 mm. Po drugie sztywny widelec wykonany z aluminium lub karbonu, w zależności od ceny modelu. Po trzecie dopasowanie pozycji za kierownicą, bo ta zależy nie tylko od geometrii ramy, ale także od rodzaju i wielkości opon. Do tego hamulce, które w większości przypadków są hamulcami tarczowymi mechanicznymi lub, w przypadku droższych modeli, hydrauliczne. Waga w zależności od modelu waha się między 8 a 12 kilogramami.
Rower górski i jego specyfikacja
A jak w kontekście wyposażenia plasuje się rower górski? Pierwsza rzecz to geometria, która może być uniwersalna lub skręcająca w stronę sportowej, do ścigania. Niektóre modele są nastawione na zjeżdżanie. Szerokie opony zdecydowanie wyróżniają się od modeli gravelowych. Tutaj przedział wynosi od 50 do 70 mm, dzięki czemu przyczepność jest o wiele większa i można popełnić więcej błędów niż na rowerze gravelowym. Do tego większy skok amortyzatora, najczęściej 80-100 mm, co daje większy kontakt przedniego koła z ziemią.
Co z hamulcami? Tutaj są dwie opcje. Albo szczękowe, klasyczne typu V-Brake w tańszych modelach, albo mechaniczne tarczowe w modelach droższych. Hamowanie jest niezwykle ważne, dlatego trzeba na to zwrócić uwagę podczas wyboru własnego modelu. Napęd daje dostęp do lekkich przełożeń, by łatwiej było wjeżdżać pod górę i z niej zjeżdżać. Szybkie biegi pozwolą rozpędzić się do 45 km/h. Można też – jak i w gravelowym – zamontować bagażnik i błotniki. Co z wagą? W przypadku roweru górskiego to minimum 9 kg, a maksimum 15 kg. Jest więc o wiele cięższy.
Rower gravelowy jest nieco mniej przystosowany tylko do jazdy po wzniesieniach i w offroadzie, jednak dalej potrafi sobie poradzić z niejednym wzniesieniem. To bardziej uniwersalny model, którym jednak w terenie jedzie się mniej komfortowo niż góralem.