Jest rok 2020. Wrzesień. To właśnie o tej porze, dwadzieścia lat wcześniej, u progu nowego millenium ostatni Fiat 126p zjechał z taśmy produkcyjnej fabryki w Bielsku-Białej. To w Polsce popularny Maluch święcił tryumfy i zachwycał wielu, a później odszedł do historii motoryzacji. Przypomnijmy sobie, co to był za samochód.
Legendarny Maluch i jego powstanie
Podstawową wersją tego modelu był Fiat 126, czyli – w założeniu – czteroosobowy samochód miejski z silnikiem umieszczonym z tyłu, wprowadzony przez Fiata w październiku 1972 roku. Na targach samochodowych w Turynie zaproponowano go jako zamiennik kultowego dziś Fiata 500. Większość 126 wyprodukowano w Bielsku-Białej na mocy współpracy między włoską marką a Polską. Stąd oficjalna nazwa większości modeli to Polski Fiat 126p. W naszym kraju produkcja trwała do 2000 roku.
Co ciekawe tylko w Polsce popularny Maluch odniósł aż tak duży sukces. Na wielu rynkach Fiat zaprzestał sprzedaży 126 już w 1993 roku na rzecz nowego Cinquecento z silnikiem z przodu. Jednak dzięki temu, że w Polsce stał się modelem kultowym, to produkcja łącznie osiągnęła prawie 4,7 miliona sztuk. Co ciekawe nazwa „Maluch”, którą nadano właściwie zaraz po pojawieniu się auta rodem z Fabryki Samochodów Małolitrażowych, stała się oficjalną nazwą modelu w 1997 roku, kiedy to zaczęła pojawiać się z tyłu samochodu.
Maluch na polskich drogach
Polski Fiat 126p był produkowany w Bielsku-Białej oraz Tychach w latach 1973-2000, ale spotkać na ulicy te auta można było jeszcze spokojnie w drugiej dekadzie XXI wieku. Z czego wynikała jego popularność? Ze względu na stosunkowo niską cenę był niezwykle dostępny i zmotoryzował kraj w latach 80. Jego bardzo mały rozmiar nadał mu przydomek, a jednocześnie go charakteryzował, bo Maluch był niewielki i mógł się zmieścić w wielu miejscach, a do tego, jak na tamtejsze samochody miejskie, był mało awaryjny, prosty w naprawie i tani w eksploatacji.
Początkowo był prawie identyczny z modelem podstawowym: różnice obejmowały wyższą obudowę, zmodyfikowaną osłonę z tyłu i przednie soczewki kierunkowskazów, które były przezroczyste tylko we Włoszech. W latach 80. 126p był ciągle modyfikowany. Najpierw otrzymał zmodernizowane hamulce, następnie dodano światła awaryjne, potem pojawiły się plastikowe zderzaki i nowa deska rozdzielcza. W 1985 roku do standardowych plastikowych zderzaków dodano pojedyncze tylne światło przeciwmgielne i światło cofania, a potem zmian było coraz więcej.
Auto ma w Polsce miano kultowego, bo to pierwszy tak dostępny samochód w naszym kraju. Chyba każdy zna kogoś, kto miał Malucha. To symbol motoryzacji.