Założenie firmy to nie tylko czysty akt rejestracji w urzędzie. To także pomysł na działalność, wybór branży czy przygotowanie, by mieć z czym wystartować. Jednym z elementów niezbędnych każdego biznesu jest jego plan. A więc biznesplan. Co powinieneś o nim wiedzieć?
Dlaczego muszę mieć biznesplan?
Zgodnie z nieco enigmatyczną definicją to formalny pisemny dokument zawierający cele biznesowe, metody ich osiągnięcia oraz ramy czasowe, w których cele te należy osiągnąć. Opisuje także charakter działalności, podstawowe informacje na temat organizacji, prognozy finansowe organizacji oraz strategie, które zamierza wdrożyć, aby osiągnąć wyznaczone cele. W całości dokument ten służy jako mapa drogowa, która wyznacza kierunek działalności. Co to oznacza dokładnie? Po prostu biznesplan to założenia, których później masz się trzymać, by osiągnąć to, czego potrzebujesz.
A teraz zastanów się, z jakiego powodu potrzebny jest Ci biznesplan. Przecież projekt działalności masz w głowie, wszystko jest jasne, a opierać się to będzie na tym, że człowiek przyjdzie, skorzysta i wyjdzie. W realnym życiu nie jest tak prosto, a rzeczywistość często bywa złudna. Dlatego lepiej mieć coś, przy pracy nad czym będzie trzeba naprawdę pomyśleć o wszystkich aspektach działalności gospodarczej, a nie tylko o kwintesencji. Bo prowadzenie biznesu to coś więcej niż tylko sama usługa czy sprzedaż produktu. Dodatkowo pisemne biznesplany są często wymagane w celu uzyskania kredytu bankowego lub innego rodzaju finansowania.
Jak powinien wyglądać dobrze napisany biznesplan?
Ma pomóc podjąć decyzję – Tobie o zaczęciu działania i inwestorowi czy bankowi, o wyłożeniu pieniędzy. Treść i format biznesplanu zależą od celów i odbiorców. Na przykład biznesplan dla organizacji non-profit może omawiać dopasowanie działania do misji organizacji. Banki są dość zaniepokojone niewypłacalnością, więc biznesplan dotyczący kredytu bankowego będzie przekonującym argumentem za zdolnością organizacji do spłaty zobowiązania.
Z kolei tzw. inwestorzy kapitału wysokiego ryzyka przejmują się przede wszystkim początkową inwestycją, wykonalnością i wyceną wyjścia. Biznesplan projektu wymagającego finansowania kapitałowego będzie musiał wyjaśniać, dlaczego obecne zasoby, przyszłe możliwości wzrostu i trwała przewaga konkurencyjna doprowadzą do wysokiej wyceny wyjścia, czyli, mówiąc w prostym języku, do zysku.
Biznesplan to nie tylko wskazówka, z której możesz korzystać przez cały czas działania Twojej firmy, a także sposób na dokładne przeanalizowanie rynku i sposobu funkcjonowania w nim, zanim zainwestujesz swoje pieniądze, ale także dokument, który pomaga w negocjacjach finansowych.