Wentylacja mechaniczna to jeden z najpopularniejszych rodzajów wentylacji. Chętnie korzystają z niej zarówno właściciele domów jednorodzinnych, jak i lokali usługowych czy obiektów użyteczności publicznej. Aby zamontowany w budynku system działał prawidłowo, musi być właściwie użytkowany. W dzisiejszym artykule przedstawimy zasady korzystania z wentylacji mechanicznej. Zapraszamy do lektury dalszej części wpisu.
Jak działa wentylacja mechaniczna?
Wentylacja mechaniczna to system zapewniający stałą wymianę zużytego powietrza na świeże, bez względu na panujące na zewnątrz warunki atmosferyczne. Tym różni się od wentylacji grawitacyjnej, której działanie uzależnione jest od zewnętrznej temperatury.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik sklepu ECO-Solutions w Szczecinie, który w swojej ofercie posiada produkty do budowy systemu wentylacji: Wyróżniamy dwa główne rodzaje wentylacji mechanicznej – wentylację wywiewną oraz nawiewno-wywiewną. Szczególnie dużą popularnością w nowoczesnych obiektach budownictwa mieszkaniowego i kubaturowego cieszy się ta druga. Wynika to z faktu, że jest to zdecydowanie najskuteczniejszy typ wentylacji. Głównym elementem instalacji jest w tym przypadku urządzenie nazywane rekuperatorem. Stąd też system ten określany jest potocznie jako rekuperacja. Rekuperator nie tylko wymienia powietrze zużyte na świeże, ale także odzyskuje ciepło z powietrza usuwanego, by następnie zwrócić je z powrotem do pomieszczenia wraz z oczyszczonym powietrzem.
Korzystanie z wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – co warto wiedzieć?
Poza rekuperatorem na kompletny system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła składają się także: kanały wentylacyjne, wymienniki ciepła, czerpnia (otwór w zewnętrznej ścianie budynku, przez który pobierane jest świeże powietrze) oraz wyrzutnia powietrza (otwór na dachu obiektu, którym zużyte powietrze odprowadzane jest za zewnątrz). Ważny jest też poprawnie dobrany zestaw filtrów odpowiedzialnych za oczyszczanie powietrza wewnątrz rekuperatora.
Po prawidłowym montażu instalacji cały system działa praktycznie bezobsługowo. Do zadań użytkownika należy jedynie ustawienie pożądanej siły nawiewu, a co za tym idzie, kontrola ilości powietrza wywiewanego z pomieszczenia i nawiewanego do jego wnętrza. W przypadku budynków mieszkalnych najlepszym rozwiązaniem jest wybór wentylacji zrównoważonej, w której ilość powietrza wywiewanego i nawiewanego jest taka sama.
Jak przebiega konserwacja systemu wentylacji mechanicznej?
Decydując się na montaż wentylacji mechanicznej w Szczecinie lub innym polskim mieście, należy dbać o okresową konserwację systemu. Polega ona na regularnym czyszczeniu kanałów wentylacyjnych (nawiewników i kratek wyciągowych), kontroli zasilania wentylatorów oraz corocznych przeglądach centrali wentylacyjnej. Nie można zapominać również o cyklicznej wymianie filtrów powietrza w rekuperatorze. Prawidłowa konserwacja przedłuża żywotność instalacji. Pozwala przy tym zaoszczędzić na kosztach ewentualnej naprawy zużytego sprzętu.