Dobór odpowiedniego pokrycia dachowego nie jest prostym zadaniem. Podczas zakupów warto wziąć pod uwagę szkodliwe czynniki, na które będzie narażony obiekt, kąt nachylenia dachu czy kwestie związane z estetyką. Na funkcjonalność materiału wpływa również sposób, w jaki zostanie położony. Takie prace najlepiej zlecić profesjonalnej ekipie dekarskiej, jednak warto wiedzieć, jak przebiegają poszczególne etapy robót.
Przygotowanie więźby i wybór odpowiedniego materiału
Kładzenie pokrycia dachowego składa się z kilku etapów, a do najważniejszych możemy bez wątpienia zaliczyć przygotowanie. Mowa tutaj przede wszystkim o sprawdzeniu geometrii więźby dachowej. Konieczne jest wykrycie odchyleń od poziomów, pionów czy płaszczyzn. Podczas takich prac trzeba porównać przekątne połaci dachowych. Czasami konieczne okazuje się też skorygowanie odchyłek. Istotny jest również dobór odpowiedniego pokrycia dachowego.
Zastanawiając się nad tym, czy lepiej się sprawdzi dachówka ceramiczna, czy może blachodachówka, warto poprosić o wsparcie specjalistę. Podczas zakupu ważne jest zwrócenie uwagi na to, gdzie zlokalizowany jest obiekt, na jakie warunki atmosferyczne jest szczególnie narażony i ocenić kondycje więźby (cięższe pokrycia nie są dobrym pomysłem w przypadku starszej albo uszkodzonej więźby).
Jak przebiega proces układania pokrycia dachowego?
Po zakupie materiału i przygotowaniu konstrukcji można przejść do właściwych prac związanych z kładzeniem pokrycia dachowego. Pierwszym krokiem jest łacenie, które ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o wentylacje dachu. Na tym etapie należy nałożyć specjalne listwy (najczęściej o wymiarach 40×50 mm albo 40×60 mm) poprzecznie w stosunku do krokwi. O to, co trzeba zrobić dalej, zapytaliśmy specjalistę z hurtowni pokryć dachowych Dachlux w Warszawie, który wytłumaczył:
– Po przeprowadzeniu łacenia przychodzi czas na montaż elementów dodatkowych. Mogą to być okna dachowe czy pas nadrynnowy. Odpowiedni montaż systemu orynnowania jest szczególnie ważny, ponieważ gwarantuje poprawne odprowadzanie wody, co przełoży się na kondycję pokrycia. Następnym krokiem jest kładzenie wybranego materiału. W tym przypadku przebieg prac jest uzależniony od tego, jaki produkt został wybrany czy jaka jest konstrukcja dachu. Ostatnim, ale niemniej istotnym etapem jest ocieplenie. Warstwy termoizolacji międzykrokwiowej i podkrokwiowej powinny być instalowane od strony poddasza. Najlepiej sprawdzi się izolacja wykonana z wełny mineralnej albo pianki poliuretanowej.