Rozwój technologii informacyjnej, tzw. IT, jest niezaprzeczalny. Wynika on przede wszystkim z dominacji, jaką dziś oglądamy, jeśli chodzi o rolę internetu w naszym życiu. A skoro stał się dla nas narzędziem pracy, rozrywką i miejscem do załatwiania nawet najprostszych, najniższych potrzeb, to potrzeba czegoś, co będzie umiało wykorzystywać go do ułatwiania nam życia. W skrócie na tym polega rola robotyki.
Czym właściwie jest robotyka?
Robotyka to nauka o robotach, ich projektowaniu, wytwarzaniu i zastosowaniach. Robot może pomóc lub wykonać pracę ludzką, ale także zadbać – co dzieje się coraz częściej – o komfort społeczeństwa. Robotyka jest ściśle związana z elektroniką, mechaniką i oprogramowaniem. Nie wiadomo, kiedy powstała nazwa, ale przyjmuje się, że po raz pierwszy użył jej pisarz Izaak Asimow w swoich opowiadaniach o robotach. Jednak dziś nie chodzi o roboty, które mają ludzki kształt, są mobilne i pracują na ludzi, ale o wszystkie maszyny, które do pracy potrzebują mechaniki i elektroniki.
Historia robotyki używanej w przemyśle
Historia w pełni zautomatyzowanych maszyn jest długa. Pierwsza pojawiła się już w XIX wieku. Pierwszy patent na robota został złożony przez George’a Devola w 1954 roku. Jego firma Unimation jako pierwsza wyprodukowała tzw. robota przemysłowego. Był on używany w przemyśle od 1961 roku, a jego głównym zadaniem było przenoszenie obiektów z jednego miejsca w drugie. Unimation miała niewielką konkurencję do późnych lat 70., kiedy kilka dużych japońskich konglomeratów zaczęło inwestować w robotykę.
Japonia nie uznawała amerykańskiego prawa patentowego, a Unimation nie miała japońskich patentów, więc można było tworzyć podobne roboty. Japonia nadal prowadzi badania nad robotyką przemysłową i jest jednym z najważniejszych producentów tego typu mechanizmów na świecie. Dziś istnieją nawet humanoidalne roboty i pracują na przykład jako przewodnicy turystyczni podczas wielkich imprez. Tak było chociażby w okresie igrzysk olimpijskich w 2018 roku w Korei Południowej.
Dlaczego warto stawiać na robotykę w przemyśle i nie tylko?
Dzisiejsze roboty komercyjne i przemysłowe są szeroko rozpowszechnione, wykonując pracę taniej, dokładniej i bardziej niezawodnie niż ludzie. Są również wykorzystywane w pracach, w których występuje duże zanieczyszczenie, istnieje potencjalne zagrożenie lub w pracach, które generalnie nie są odpowiednie dla ludzi. Roboty są szeroko stosowane w produkcji, przy montażu, w transporcie, eksploracji kosmosu, medycynie, wojsku, laboratoriach i bezpieczeństwie, a także wielu innych branżach. To nasza przyszłość.