Rajdy terenowe od wielu lat fascynują publiczność na całym świecie, gromadząc przy trasach czy przed telewizorami rzesze oddanych kibiców. Zdecydowanie najpopularniejszą dyscypliną motosportu jest oczywiście formuła 1, co nie znaczy, że rajdy terenowe schodzą na dalszy plan. Wystarczy wziąć „na tapetę” Rajd Dakar – nie ma osoby, która by o nim nie słyszała. Zwycięzcy imprezy zapisują się złotymi zgłoskami na kartach historii, jednak czy ich sukces to rzeczywiście triumf indywidualny?
Amatorskie rajdy terenowe – sport (nie) dla każdego
Wielu miłośników motorsportu oglądając poczynania swoich idoli marzy o rozpoczęciu kariery zawodowego kierowcy rajdowego, co wbrew pozorom nie jest takie proste. Oprócz odpowiednich licencji czy pozwoleń, które stosunkowo łatwo nabyć, potrzebny jest niemały wkład finansowy. Ten z kolei często okazuje się barierą zaporową – bez wsparcia sponsorów wielu wybitnych rajdowców nie zrobiłoby wielkiej kariery. Dlatego też umiejętności kierowcy to nie wszystko – pomoc życzliwych ludzi często jest na wagę złota.
Zawodowe rajdy terenowe – team effort
Już na samym początku warto zaznaczyć, że start w zawodowych rajdach terenowych na arenie międzynarodowej to nie tylko kierowca zasiadający „za kółkiem” i jego pilot – to cały sztab trenerski, ekipa techniczna, sponsorzy i koordynatorzy działań, którzy najczęściej tworzą team liczący setki, a w przypadku najlepszych – nawet tysiące. Tak też wygląda rywalizacja w Rajdzie Dakar – start jednej załogi to koszty sięgające kilka milionów euro, wliczając w to zakwaterowanie całej ekipy technicznej czy serwisowanie samochodu. Choć to kierowca zyskuje międzynarodową sławę, to za jego sukcesem stoi rzesza specjalistów.
Zobacz także: https://pg1bogatynia.pl/zmiany-w-rajdzie-dakar-2021-czego-beda-dotyczyc/
Sukces kierowcy to sukces całego zespołu
Bez nieprzeciętnych umiejętności kierowcy rajdowego nie da się myśleć o triumfie w imprezie najwyższej rangi, takiej jak Rajd Dakar. Historia pokazuje, że tylko nieliczni potrafili sprostać ekstremalnie trudnym trasom rajdu i to w wymagających warunkach. Wielu specjalistów uważa, że o ostatecznym sukcesie w Dakarze decyduje odporność psychiczna – udźwignięcie presji wyniku, a także własnych oczekiwań czasem okazuje się o wiele trudniejsze niż sprostanie trasie Rajdu Dakar pod względem fizycznym. Nie można jednak odmówić zasług całemu teamowi, który współpracując z kierowcą może odpowiednio dostosować samochód do jego potrzeb i przygotować go na wypadek nieprzewidzianych okoliczności na odcinkach specjalnych. Co prawda kierowcy na trasie Dakaru są zdani na siebie i pilota, jednak to dzięki wskazówkom mechaników mogą szybko i sprawnie zaradzić awarii.