Każda kobieta marzy o świetlistej, gładkiej i zdrowo wyglądającej skórze twarzy, która nie potrzebuje makijażu. Na drodze do pełni szczęścia bardzo często stają nam jednak niedoskonałości, które odbierają nam pewność siebie i zmuszają do tego, aby codziennie rano kamuflować je warstwą podkładu lub korektora. Do najbardziej uciążliwych należą przebarwienia, z którymi można skutecznie walczyć. W jaki sposób? Podpowiadamy.
Jak wyglądają przebarwienia skóry?
Przebarwienia na skórze to jeden z najbardziej uciążliwych problemów natury dermatologicznej. Przybierają one postać charakterystycznych, brązowych plam, które najczęściej obejmują nie tylko twarz, ale również inne partie ciała. Przebarwienia to wynik nadmiernej produkcji naturalnego barwnika skóry, czyli melaniny. Pigment gromadzi się miejscowo na skórze, tworząc zmiany o brązowym zabarwieniu.
Przyczyny powstawania przebarwień
Przyczyny powstawania przebarwień mogą być różne. Na działanie melanocytów, czyli komórek wydzielających naturalny barwnik mają wpływ zarówno czynniki wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Do pierwszej grupy należą gwałtowne zmiany hormonalne, które zdecydowanie częściej dotykają kobiet niż mężczyzn. Bardzo często pojawiają się m.in. w okresie ciąży lub menopauzy, a nierzadko stanowią efekt uboczny przyjmowania środków antykoncepcyjnych lub hormonalnej terapii zastępczej.
Przebarwienia mogą nasilać się wraz z wiekiem. Istotną rolę odgrywają procesy starzenia się skóry, których nie sposób całkowicie zahamować. Kobiety w wieku dojrzałym powinny jednak poznać kwas hialuronowy właściwości, który ujędrnia i wzmacnia naturalną barierę wodno-lipidową.
Promieniowanie UV także stanowi duże zagrożenie dla kondycji naszej cery. Nie dość, że przyczynia się do występowania zaburzeń w funkcjonowaniu melanocytów, to w dodatku zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory skóry. Należy zatem codziennie pamiętać o nakładaniu kremu z filtrem, najlepiej SPF 50, a w lecie dodatkowo unikać ekspozycji na słońce w godzinach największego natężenia.
Przebarwienia bardzo często pojawiają się również u kobiet zmagających się z trądzikiem. Nieodpowiednio leczone zmiany pozostawiają po sobie ślad w postaci brązowych przebarwień, których z wiekiem coraz trudniej się pozbyć. Nie bez znaczenia pozostają także mechaniczne uszkodzenia skóry oraz przyjmowanie niektórych substancji leczniczych.
Jak wybielić przebarwienia na skórze?
Przebarwienia na twarzy dla wielu kobiet stanowią poważny kompleks, który pozbawia ich pewności siebie. Całkowicie zlikwidowanie plamek często jest niemożliwe lub wymaga zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, jednak to nie problem. Można je skutecznie rozjaśnić dzięki odpowiedniej pielęgnacji. W kosmetykach do twarzy warto szukać substancji wybielających, które przy regularnym stosowaniu mogą wyraźnie zmniejszyć widoczność przebarwień.
Warto stawiać na preparaty zawierające m.in. arbutynę, witaminę C, kwas azelainowy, kwas fitowy,, kwas kojowy czy też retinoidy. Niektóre z tych składników aktywnych posiada właściwości złuszczające, co wspomaga procesy regeneracyjne naskórka. Ponadto trzeba pamiętać o aplikacji kremu z filtrem na twarz przez cały rok, a także jego dokładaniu w ciągu dnia.