Trądzik stanowi jedno z najczęściej występujących schorzeń skóry o charakterze przewlekłym. Choć przypisuje się je osobom młodym, w wieku dojrzewania, to w rzeczywistości dotyka ono również dorosłych. Trądzik jest niezwykle uciążliwy i mocno obniża naszą samoocenę, dlatego nieustannie szukamy skutecznych sposobów na jego zwalczanie. Jak skutecznie łagodzić jego objawy? Podpowiadamy.
Czym jest trądzik?
Trądzik to choroba skóry, która powoduje powstawanie na niej stanów zapalnych i nieestetycznych zmian. Może mieć ona różne przyczyny. Jedną z najczęściej wymienianych jest zaburzenie pracy gruczołów łojowych zarówno w okolicach twarzy, jak i na pozostałych częściach ciała.
Nadmiar sebum sprawia, że kanaliki prowadzące do gruczołów przestają być drożne. W wyniku tego zjawiska dochodzi do pojawienia się wągrów. Trądzik zaskórnikowy to najłagodniejsza odmiana schorzenia, która bardzo często jest tylko etapem przejściowym. W zaskórnikach bowiem rozwijają się bakterie, które przyczyniają się do pojawienia się stanów zapalnych.
Co powoduje trądzik młodzieńczy?
Zaburzenia w wydzielaniu sebum przez gruczoły łojowe są spowodowane zaburzeniami hormonalnymi w okresie dojrzewania. Zarówno u chłopców, jak i dziewcząt zaczyna wzrastać poziom androgenów, których głównym zadaniem jest rozwijanie cech męskich. Należy również pamiętać o tym, że do rozwoju choroby mogą przyczyniać się również czynniki środowiskowe oraz nasze codzienne nawyki.
Co na trądzik? W pierwszej kolejności należy bliżej przyjrzeć się codziennej diecie. Przetworzona żywność w duecie z wysoką zawartością cukru i tłuszczy zwierzęcych może powodować nasilanie się stanów zapalnych, a co za tym idzie, większą ilość wyprysków, wągrów, a nawet podskórnych cyst. Nie bez znaczenia pozostaje także zanieczyszczenie powietrza, przewlekły stres, a nawet brak snu. Skóra powinna mieć zapewnione optymalne warunki do regeneracji.
Jak leczyć trądzik – odpowiednia pielęgnacja skóry
W łagodzeniu objawów trądziku pospolitego niezwykle ważną rolę odgrywa codzienna rutyna pielęgnacji cery. Wiele osób robi podstawowy błąd, jakim jest nadmierne przesuszenie warstwy naskórka w celu zredukowania ilości sebum na jego powierzchni. Takie działanie najczęściej prowadzi do uszkodzenia płaszcza wodno-lipidowego skóry, a co za tym idzie, nasilenia się objawów trądziku. Stosując produkty o właściwościach wysuszających należy używać w duecie z nimi kosmetyki intensywnie nawilżające.
Wybierając produkty do mycia twarzy należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby dokładnie usuwały zanieczyszczenia gromadzące się w porach skóry, ale jednocześnie jej nie podrażniały. Warto stawiać na kosmetyki antybakteryjne, które poprawią pracę mikrobiomu. W duecie z żelem oczyszczającym należy również stosować łagodny tonik, który przywróci cerze jej naturalne pH, a do tego pomoże usunąć wągry lub zmniejszyć ich widoczność. W codziennej pielęgnacji cery trądzikowej nie może zabraknąć również kremów nawilżających i regulujących wydzielanie sebum.