Otrzymane z tworzyw sztucznych opakowania foliowe są dobrą alternatywą dla tekturowych opakowań. Dzięki przezroczystości folia pozwoli klientowi zobaczyć towar, a pierwszy kontakt z produktem ma bardzo duże znaczenie dla nabywcy. Woreczki celofanowe można zamykać za pomocą różnych sposobów, co zapewni możliwość wielokrotnego zamykania i otwierania. Każdy z nas spotkał się z foliowymi opakowaniami, które są często wykorzystywane w sklepach. Folia ma wiele zalet, a jedną z nich jest ochrona towarów przed przemoczeniem lub przykrymi zapachami.
Powstanie polietylenu
Surowiec został wynaleziony w Niemczech dzięki ogrzaniu diazometanu. Mieszankę etenu i benzaldehydu potraktowali wysokim ciśnieniem i otrzymali dzięki temu woskowatą substancję. Od tamtego dnia produkcja polietylenu jest jedną z najważniejszych metod wytwarzania LDPE. Bardzo ważne w produkcji było zastosowanie katalizatorów. Na początku twórcy materiału mieli kłopoty z wytwarzaniem polietylenu o stałej jakości. Wraz z biegiem lat metody produkcji uległy unowocześnieniu. Podczas produkcji można uzyskać różne rodzaje opakowań foliowych.
Zastosowanie opakowań foliowych w branży spożywczej
Sektor związany z opakowaniami zużywa aż 40% wszystkich wyprodukowanych tworzyw sztucznych. Woreczki celofanowe najczęściej są używane w branży spożywczej. Większość produktów jest bowiem zapakowana w foliowe opakowania. Na materiale można wydrukować dowolne logo i napisy, dlatego folia jest szeroko stosowana w tej branży. Przezroczyste opakowanie zachęca klienta do kupienia towaru, który można obejrzeć bez otwierania opakowania. Niektórzy producenci używają opakowań z wielkokrotnym otwieraniem.
Zastosowanie w branży medycznej i przemysłowej
Woreczki celofanowe znajdą zastosowanie również w branży medycznej. Narzędzia lekarskie lub chirurgiczne są dezynfekowane i zapakowane w specjalne opakowania. Folia nie przepuszcza wody oraz innych zanieczyszczeń, co gwarantuje zachowanie pełnej czystości wszelkich medycznych elementów. Opakowania foliowe są również wykorzystywane w branży przemysłowej.
Zalety opakowań celofanowych
Modne w ostatnim czasie torby papierowe są znacznie mniej wygodne niż torby foliowe. Wiele osób wraca z zakupami pieszo. Łatwiej jest wtedy trzymać rączki reklamówki niż papierową torbę, która może się uszkodzić. Opakowania z papieru nie są odporne na wilgoć i nie ochronią zakupów podczas deszczu. Namoczony papier może się szybko rozerwać, co będzie stanowiło duży problem. Używając opakowań z folii, nie musimy się martwić deszczem czy śniegiem. Materiał będzie wytrzymały niezależnie od warunków pogodowych. Coraz częściej producenci wykonują foliowe opakowania z ekologicznych surowców, które ulegną naturalnej biodegradacji. Producenci oraz konsumenci mają dużą świadomość ekologiczną i wybierają bardziej przyjazne dla środowiska rozwiązania.
Cechy woreczków celofanowych
Opakowania mają wielorakie przeznaczenie. Produkty mające atest PZH mogą być wykorzystane w branży spożywczej, np. pakowania chleba, owoców czy warzyw. Worki foliowe są wykorzystywane również jako opakowania zbiorcze na odzież, artykuły reklamowe lub biurowe. Niektóre woreczki mają tzw. suwak, który można wielokrotnie otwierać. Sprawdzą się do przechowywania drobiazgów lub pakowania małych elementów elektronicznych. Opakowania są produkowane w różnych wariantach i wielkościach, co pozwoli pokryć zapotrzebowanie wielu różnych firm. Dzięki wytrzymałości na różne czynniki są nadal najczęściej wybieranym rodzaje opakowań.