Czy wiesz, że 1 stycznia 2020 roku weszła w życie dyrektywa Ecodesign? Ma ona związek z wymaganiami dotyczącymi emisji spalin przez kotły c.o. na paliwa stałe. Obejmuje ona również klasy energetyczne tych urządzeń. Co wprowadzenie tego rozporządzenie zmieniło na rynku ogrzewnictwa i co oznacza to dla przeciętnego konsumenta? Z naszego artykułu dowiesz się, o czym mówi dyrektywa Ecodesign!
Ekoprojekt, czyli zasady dyrektywy Ecodesign
W wielu województwach w Polsce przyjęto tzw. uchwały antysmogowe. Nakazuję one wymianę starych kotłów i kominków na bardziej nowoczesne. Oprócz tego na terenie całej Unii Europejskiej obowiązuje dyrektywa Ecodesign. Dyrektywa Ecodesign wyznacza całkowicie nowe standardy wydajności i efektywności kotłów centralnego ogrzewania. Obejmuje wszystkie źródła ciepła – jednakowo piece na węgiel, kominki w salonie czy duże kotły na biomasę w gospodarstwach rolnych. Co oznacza to dla przeciętnego konsumenta?
Zgodnie z dyrektywą Ecodesign kotły powinny charakteryzować się wysoką sprawnością i niską emisyjnością bez względu na to, z jaką mocą działają. Znaczek Ecodesign na kotle c.o. informuje zatem o tym, że urządzenie spełnia sezonowe normy emisji zanieczyszczeń. Również wówczas, gdy działa z obniżoną mocą. Wymagania dla nowoczesnych kotłów Ecodesign to:
- maksymalna emisja 40 mg/m3 pyłów,
- maksymalna emisja związków gazowych 20 mg/m3,
- maksymalna emisja 500 mg/m3 tlenku węgla (CO),
- sprawność wynosząca powyżej 90%.
Warto pamiętać, że stare kotły miały sprawność około 60-70%. Takie wartości nie pozwalały na ekonomiczne spalanie paliwa. Na szczęście nowoczesne kotły na biomasę, drewno czy węgiel 5 klasy jak najbardziej są oszczędne i ekologiczne.
Jakimi kotłami można palić zgodnie z Ecodesign?
Co oznacza wprowadzenie dyrektywy Ecodesign dla konsumenta i na co powinien zwracać uwagę, kupując kocioł do ogrzania swojego domu? Jak mówi specjalista ze sklepu z kotłami na pellet 499.pl:
Dyrektywa Ecodesign obejmuje kotły klasy 5, a więc spełniające wymagania normy PN-EN 303-5:2012. Są to urządzenia nowoczesne o niskiej emisji zanieczyszczeń, wysokiej wydajności i wykonane zgodnie z zaawansowanymi technologiami. Dlatego też poszukując nowego kotła do swojego domu, należy zwrócić uwagę na to, czy ma on certyfikat Ecodesign. Kotły 1 i 2 klasy zostały już wycofane, natomiast wciąż można spotkać modele klasy 3 i 4. Te nie są zgodne z europejskimi wymogami, co oznacza, że niedługo będą musiały zostać wymienione na nowe.
Warto także pamiętać, że stare kotły na modele 5 klasy z certyfikatem Ecodesign można wymienić wraz ze wsparciem rządowych programów. Dzięki temu ich zakup nie jest dużym obciążeniem, a późniejsza eksploatacja staje się bardziej ekonomiczna niż w przypadku starych modeli.