Przygotowanie na koniec roku obrotowego sprawozdania finansowego ma na celu pełne zamknięcie firmowych ksiąg rachunkowych oraz przedstawienie osiągniętego przez przedsiębiorstwo wyniku finansowego. Obowiązek przygotowywania i terminowego złożenia w rejestrze skarbowym rocznych sprawozdań finansowych obejmuje wiele jednostek. Więcej na temat obowiązku sporządzania rocznych sprawozdań finansowych przeczytasz w naszym artykule.
Co to jest i na czym polega roczne sprawozdanie finansowe?
Sprawozdania finansowe to sporządzane na koniec roku obrotowego, czyli w dniu bilansowym, dokumenty, w których znajdują się ujęte pod względem finansowym informacje o rocznej działalności przedsiębiorstwa. Aktualna sytuacja firmy w sprawozdaniu finansowym jest przedstawiana w formie zestawień liczbowych. Zasady przygotowywania sprawozdań finansowych są określone w ustawie o rachunkowości. Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów i księgowy z Biura audytorsko-księgowego eKFK w Warszawie:
Dla firm, które w związku z obowiązującymi przepisami są zobowiązane do przygotowywania sprawozdań finansowych, koniec roku bilansowego jest ostatecznym terminem na złożenie przygotowanego sprawozdania. Jeżeli rok bilansowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, terminem zakończenia roku obrotowego jest 31 grudnia. Od tego dnia firma ma 3 miesiące na przygotowanie i złożenie w rejestrze sądowym gotowego sprawozdania finansowego.
Kogo dotyczy obowiązek przygotowania rocznych sprawozdań finansowych?
Obowiązek przygotowywania rocznych sprawozdań finansowych dotyczy firm, które muszą prowadzić księgi rachunkowe oraz firm, które dobrowolnie wybrały tę formę rozliczeń. Może więc on dotyczyć nie tylko spółek kapitałowych czy spółek jawnych, ale także prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą osób fizycznych. W tym przypadku istotna jest funkcjonująca w firmie metoda ewidencjonowania przychodów i kosztów.
Grupy przedsiębiorstw (grupy kapitałowe) także muszą przygotowywać roczne sprawozdania finansowe. W tym przypadku są to sprawozdania skonsolidowane, w których pokazane są wyniki każdego przedsiębiorstwa oddzielnie, a także transakcje, które zostały przeprowadzane wewnątrz grupy.
Jeżeli firma chce mieć pewność, że umieszczone w przygotowanym dokumencie informacje są wiarygodne, powinna skorzystać ze świadczonej przez biura audytorskie, m.in. przez biuro audytorskie eKFK, w którym pracuje nasz rozmówca, usługi badania sprawozdań finansowych. Przeprowadzaniem takich badań zajmuje się biegły rewident. W trakcie swojej pracy dokładnie sprawdza on poprawność umieszczonych w sprawozdaniu informacji i oficjalnie poświadcza ich rzetelność.
Kto w firmie odpowiada za sporządzenie sprawozdania finansowego?
Obowiązek dopilnowania, by terminowo zostało przygotowane roczne sprawozdanie finansowe, spoczywa na kierownikach jednostki, czyli członkach zarządów spółek kapitałowych, prowadzących sprawy spółek wspólnikach, na zajmujących się prowadzeniem spraw spółki w spółce komandytowej lub w spółce komandytowo-akcyjnej komplementariuszach lub, w przypadkach postępowań upadłościowych, na likwidatorach, syndykach lub zarządcach tych postępowań.
Na przygotowanym sprawozdaniu finansowym muszą się znaleźć podpisy kierownika jednostki oraz głównego księgowego lub innej osoby, której zostało powierzone prowadzenie firmowych ksiąg rachunkowych.