Cytologia to podstawowe badanie przesiewowe w ginekologii. Wykonuje się je po to, aby sprawdzić, czy nie doszło do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego, czyli HPV. W tym celu pobiera się materiał składający się z komórek z tarczy i kanału szyjki macicy. Badanie zwykle nie powoduje dyskomfortu. Głównym powodem przeprowadzania cytologii jest wykrycie zmian nowotworowych. Sprawdź, kiedy zacząć ją wykonywać i co jaki czas należy ją powtarzać!
W jakim terminie należy wykonać pierwszą cytologię?
Częstotliwość wykonywania cytologii jest ustalona przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Po raz pierwszy należy ją wykonać około 21. roku życia. Ginekolodzy zalecają przeprowadzenie badania w kierunku zmian nowotworowych nabłonka nie później, niż 3 lata po inicjacji seksualnej. Badanie to można wykonać w większości gabinetów ginekologicznych, np. w Klinice Ginekologicznej Centrum Medyczne MAMI w Rzeszowie.
Jak często powtarzać badanie?
Cytologia jest niezwykle istotnym badaniem diagnostycznym. Najlepiej jest ją wykonywać raz w roku, co umożliwia wczesne wykrycie zmian o charakterze nowotworowym. Dzięki temu możliwe jest szybkie wdrożenie leczenia, co wpływa na jego skuteczność. Badanie cytologiczne wykonuje się rutynowo kobietom ciężarnym. Na kolejne badanie weź ze sobą wyniki z poprzedniego. Dzięki temu możliwe będzie porównanie aktualnego stanu nabłonka szyjki i tarczy macicy z jego stanem podczas poprzedniej wizyty.
Kiedy można przeprowadzić cytologię?
Aby wyniki cytologii były miarodajne, należy wykonać ją w odpowiednim terminie. Badanie przeprowadza się między 10. a 20. dniem cyklu miesiączkowego. Nie powinna być wykonywana w dniu menstruacji, a także nie wcześniej, niż 4 dni po zakończeniu krwawienia i nie później, niż 4 dni przed rozpoczęciem okresu. 2 dni przed planowaną cytologią nie należy stosować globulek, irygacji ani maści dopochwowych. Warto także powstrzymać się od współżycia w tym czasie. Cytologię można przeprowadzać u pacjentek ciężarnych. Z uwagi na to, że jest to badanie nieinwazyjne, wielokrotne wykonywanie cytologii w niewielkich odstępach czasu nie wpływa na zdrowie kobiety. Cytologia należy do podstawowych badań przesiewowych w kierunku zmian nowotworowych. Dorosłe kobiety powinny przeprowadzać ją co najmniej raz na 2-3 lata, najlepiej co roku.