Fliping nieruchomości jest nowoczesną formą funkcjonowania inwestorów na rynku nieruchomości – pierwotnym i wtórnym. Nazwa ta pochodzi od angielskiego zwrotu „house flipping”, który oznacza działalność obejmującą zakup nieruchomości po atrakcyjnej cenie i sprzedanie jej z zyskiem. Kluczowy we flipingu jest wybór odpowiedniej inwestycji do flipowania. Jakie mieszkania będą przy tym najlepsze dla inwestorów?
Najważniejsze zasady flipingu
Jeśli inwestor decyduje się na flipowanie na nieruchomościach, to powinien wiedzieć, że najlepszym sposobem na to jest posiadanie dostatecznie wysokich własnych środków finansowych na zakup nieruchomości. Innym jest uzbieranie wkładu własnego umożliwiającego wzięcie kredytu hipotecznego na droższe mieszkanie.
Pamiętać należy, że inwestycja będzie opłacalna wyłącznie wtedy, gdy sprzedajemy nieruchomość drożej niż wynosi zainwestowana kwota. Dlatego trzeba wyszukiwać takie mieszkania, które sprzedawane są poniżej wartości rynkowej, aby po zainwestowaniu w nie pieniędzy, można je było sprzedać z zyskiem.
Rynek nieruchomości jest bardzo bogaty i zróżnicowany, co stwarza zarówno szanse na znalezienie pożądanej nieruchomości pod inwestycje związane z flipingiem, ale z drugiej strony wybór jest szeroki i trzeba poświęcić sporo czasu na znalezienie okazyjnego mieszkania. Jakie ono powinno być? Jakie kryteria spełniać, aby można było je uznać za dobry obiekt inwestycyjny?
Z jakiego rynku?
Mieszkania inwestycyjne pod flipowanie mogą pochodzić zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Badania pokazują jednak, że potencjalni przyszli właściciele mieszkań wolą kupować je z pierwszej ręki, ponieważ są one zwykle nowocześniejsze i mają wyższy standard. Lokale mieszkalne tego rodzaju bardzo często znajdują się na zabudowanych osiedlach i wykorzystują różne energooszczędne rozwiązania. Nowe mieszkanie łatwiej doprowadzić do stanu, który uatrakcyjni je w oczach nabywcy. Zatem inwestor, kupując mieszkanie z rynku pierwotnego, ma spore szanse, aby odprzedać je z bardzo dużym zyskiem. Pamiętać należy, że zakup lokum od dewelopera nie zwalnia nas z obowiązku wykończenia mieszkania – położenia podłóg, wykonania pokrycia ścian czy zabudowy kuchennej. Można czasem zlecić takie prace deweloperowi, który oferuje mieszkania z opcją „pod klucz”.
Natomiast mieszkania z rynku wtórnego częściej położone są w bardzo dobrej lokalizacji, gdzie nie ma szans na powstanie inwestycji nowej o charakterze mieszkaniowym. Można je też kupić w bardzo dobrej cenie, a po remoncie lub modernizacji, nie będzie problemu z ich sprzedażą.
Inwestor musi zwrócić uwagę na panujące na rynku aktualne trendy mieszkaniowe. Jeśli w badaniach niezależnych instytutów badawczych potencjalni kupujący skłaniają się do kupowania mieszkań dwupokojowych czy trzypokojowych, nie warto nabywać kawalerek czy wielkopowierzchniowych apartamentów, ponieważ później trudniej nam je będzie sprzedać.
Sprzedawanie mieszkania w ramach flipingu na nieruchomościach
Jeśli już inwestor kupił mieszkanie, wyremontował je i naszykował do sprzedaży, pozostaje znaleźć nabywców, którzy są skłonni zapłacić za nie tyle, ile oczekuje tego sprzedający. Można sprzedawać mieszkania w ramach flipingu na nieruchomościach samodzielnie, albo z wykorzystaniem usług agencji nieruchomości. Pośrednik być może szybciej sprzeda nieruchomość, ale jednocześnie pobierze od klienta prowizję w wysokości kilku procent ceny transakcyjnej mieszkania.