Czym są kamery inspekcyjne i do czego służą? Kamera inspekcyjna nazywana również endoskopem technicznym to urządzenie pozwalające monitorować wszelkie trudno dostępne miejsca. Jej podstawą jest wziernik w postaci pół elastycznego przewodu, który musi być na tyle elastyczny aby dopasowywać się do często bardzo ciasnych przejść ale na tyle sztywny aby po dotarciu do miejsca docelowego nie zmieniła już swojej kształt zbyt łatwo.
Wziernik zakończony jest kamerą z własnym źródłem światła, zwykle są to maleńkie lampki LED z regulacją natężenia. Kamera ta choć bardzo mała, daje doskonałej jakości obraz a dzięki podczerwieni rejestruje nawet w całkowitej ciemności. Na drugim końcu wziernika znajduje się rączka/uchwyt, w którym bardzo często umieszczony jest odbiornik. Kamera inspekcyjna w czasie rzeczywistym przesyła obraz do odbiornika ale zapisuje go również w pamięci podręcznej. Dzięki temu zarejestrowany obraz można przenieść go również na inne nośniki, np. komputer. Nowoczesne kamery inspekcyjne posiadają również system Wifi dzięki któremu są w stanie przesyłać obraz bezprzewodowo na przykład na smartfon i to już podczas pracy. To bardzo ułatwia zadanie, ponieważ często monitor umieszczony w uchwycie kamery jest niewygodny i utrudnia manipulowanie wziernikiem. Jaką długość może mieć wziernik kamery inspekcyjnej? Wszystko zależy od jej przeznaczenia, począwszy od krótszych modeli o ok. metrowym przewodzie aż po kamery do inspekcji dróg kanalizacyjnych lub wentylacyjnych o długości kilkunastu metrów. Kamery są zbudowane tak aby można było pracować nimi w każdych warunkach, na przykład przy bardzo dużej wilgotności. Często do kamer można dołączyć przydatne akcesoria jak haczyki lub magnes do wyciągania drobnych przedmiotów.
Przykładowe zastosowanie kamer inspekcyjnych
Kamery inspekcyjne sprawdzają się w bardzo wielu zadaniach. Strażacy wykorzystują je bardzo często do przeszukiwania gruzowisk i miejsc trudno dostępnych w budynkach. Stosują kamery termowizyjne do zlokalizowania źródła pożaru a także oceny stopnia jego wygaszenia. Sprawdzają drożność przewodów wentylacyjnych i kominowych. Jest to szczególnie ważne w okresie grzewczym kiedy występuje częste zatykanie się kominów lub wentylacji. Zlokalizowanie blokady odpływu tlenku węgla i dymu i usunięcie jej w tym przypadku ratuje życie! Dzięki kamerom z wziernikiem strażacy są w stanie dotrzeć i zidentyfikować zwięrzęta, które utknęły w przewodzie wentylacyjnym np. ptaki. Ekipy ratownicze wykorzystują ten sprzęt do monitorowania gruzowisk po zawalonych budynkach oraz szczelin skalnych, tuneli, poszukując uwięzionych osób. Dzięki niewielkim rozmiarom kamera może dotrzeć np. pod połać dachu w sytuacji zagrożenia niebezpiecznymi owadami, np. gniazdem szerszeni. Pozwala to dokładnie określić rodzaj i lokalizację zagrożenia. Mechanicy samochodowi wykorzystują kamery inspekcyjne w celu wykrycia wycieków z silnika i innych trudno dostępnych miejsc w pojazdach. Dzięki kamerom o długim przewodzie można sprawdzić stan szybów wentylacyjnych, tuneli, rur kanalizacyjnych. Pozwala to zarówno na rutynowe kontrole jak również zlokalizowanie z dużą dokładnością konkretnej awarii.
Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze endoskopu technicznego?
Decydując się na zakup kamery inspekcyjnej należy w pierwszej kolejności określić jej przeznaczenie. Od tego zależy jak długi przewód powinna mieć i czy monitor z odbiornikiem powinien znajdować się w uchwycie kamery. Ponadto warto wybrać kamerę z jak najszerszym kątem widzenia oraz regulacją moc oświetlenia. Możemy zakupic kamerę wraz z dedykowana jej aplikacją na urządzenia mobilne aby za ich pośrednictwem odbierać sygnał z kamery. Dla komfortu użytkowania kamery powinna ona mieć pojemną pamięć oraz długo działającą baterię. Warto zapoznać się także z przydatnymi akcesoriami do kamer takimi jak haczyki, lusterka czy magnes. Moga być one bardzo pomocne np. przy wyciąganiu kluczyków od samochodu, które utknęły w szczelinie lub studzience kanalizacyjnej.