Problemem wielu osób, które próbują schudnąć nie jest ustalenie właściwej diety na posiłki główne. Najtrudniejsze jest zrezygnowanie z małych, słodkich przyjemności, które podjada się po śniadaniu, przed obiadem czy po kolacji. Jak pozbyć się złego nawyku?
To nie nikotyna, tu można stopniowo
Dla wielu każdy „nałóg” jest problemem, z którym można sobie poradzić albo natychmiastowo, albo wcale. Ale nie jest tak z niejedzeniem słodyczy. Wrogiem zdrowych nawyków żywieniowych jest takie absolutystyczne podejście. Każda mała zmiana, każde ograniczenie szkodliwych tłuszczy czy cukru może być przyczynkiem do sukcesu. Dlatego lepiej zacząć od jedzenia słodyczy raz na dwa dni, niż starać się je wyrzucić ze swojego życia. Dlaczego? Wszystko po to, by uniknąć głodu związanego z brakiem czegoś, co było dla organizmu naturalne.
Pozbądź się wszystkiego, co masz
Nie trzymaj słodyczy w domu i dawkuj je sobie w inny sposób. O wiele łatwiej będzie Ci poradzić sobie z niesięganiem po czekoladę czy baton, jeśli nie będzie go w domu. Koniec z szufladą wypełnioną słodyczami czy przekąskami, czas na wprowadzenie ograniczenia. Jeśli pójście do sklepu będzie silniejsze niż postanowienie o niejedzeniu danego dnia słodyczy, a sytuacja będzie się powtarzać, wówczas lepiej udaj się do specjalisty. W większości przypadków jeśli słodyczy nie będzie, nie będziesz miał ochoty ruszać się po nie z domu.
Nie rezygnuj całkiem, stosuj coś w zamian
Rezygnacja ze słodyczy i przekąsek będzie trudna nie tylko dlatego, że na co dzień jadłeś ich bardzo dużo, ale także dlatego, że jesteś przyzwyczajony do jedzenia czegokolwiek, np. podczas oglądania filmu czy rozrywki na komputerze. Dlatego zamieniaj słodycze, by nie pozostawić miejsca pustego. Dobrym pomysłem jest sięgnięcie po wersje z mniejszym tłuszczem, po przekąski zrobione z naturalnych składników, w końcu po orzechy i owoce. Przy okazji uda Ci się wypełnić organizm składnikami odżywczymi.
Posiłek na pełen etat
Nie staraj się zjadać mniej podczas głównych posiłków. Niezależnie od tego, ile ich jesz, musisz się najadać. Staraj się wrzucać do swojej diety takie produkty, które na dłużej zostają w Twoim organizmie, dając Ci więcej energii i siły. Zadbaj także o zbilansowaną dietę, jedzenie regularne i mniej więcej tyle samo. Dobrze, by to, co spożywasz, było urozmaicone.
Nawyk jedzeniowy jest dla wielu silniejszy niż strach o sylwetkę. Dlatego lepiej powoli i metodycznie zacząć walczyć z nadmierną ochotą na jedzenie rzeczy słodkich i niezdrowych.