Codzienne odprowadzenie ścieków jest niezwykle ważne w każdym domu. Dla prawidłowego i bezproblemowego korzystania z sieci sanitarnej konieczne może być zainstalowanie pompowni kompaktowej. Jej budowa nie jest przesadnie skomplikowana, ale zapewnia wszystko, co niezbędne do sprawnego odprowadzania ścieków. Ma zastosowanie zwłaszcza wtedy, gdy sposób grawitacyjny nie wchodzi w grę, np. przez ukształtowanie terenu. Z czego zbudowana jest pompownia?
Hydraulika przydomowej pompowni kompaktowej
Do najważniejszych części instalacji hydraulicznej pompowni kompaktowej zaliczają się:
- zbiornik;
- pompa/pompy;
- układ armatury hydraulicznej;
- system sterowania.
Bardzo istotne są również wszystkie newralgiczne miejsca, obarczone ryzykiem uszkodzenia, czyli złączki, zawory oraz rozgałęźniki. Jak wskazuje przedstawiciel producenta pompowni i urządzeń wodno–kanalizacyjnych INWAP z Brzegu, kluczowe znaczenie dla funkcjonowania pompowni przydomowych ma wydajność pomp wirowo–wyporowych. Znajdują się w nich również elementy rozdrabniające, które zapobiegają zapychaniu się rur oraz powstrzymują proces gnilny na skutek napowietrzenia ścieków.
Dlaczego stosuje się pompownie kompaktowe?
Jednym z powodów jest brak możliwości podłączenia do lokalnej sieci kanalizacyjnej. Jeśli ukształtowanie terenu zapewnia opcje przydomowej oczyszczalni, wtedy pompownia kompaktowa nie musi być obecna. Jednak w niektórych przypadkach pompowanie ścieków jest jedynym rozwiązaniem dla zapewnienia domownikom komfortu. Jest tak np, wtedy, gdy ukształtowanie terenu nie pozwala na swobodne odprowadzenie nieczystości sanitarnych w sposób grawitacyjny. Inny powód zastosowania pompowni kompaktowych to utrudniona lokalizacja punktów odbioru ścieków. Mowa o miejscach, w których nieczystości musiałyby płynąć np. z toalety lub umywalki pod górę, zanim trafiłyby do zbiornika. Usytuowanie łazienki w dolnych partiach domu np. piwnicy, lub na poddaszu może być wystarczającym powodem do zastosowania pomp kanalizacyjnych. Dla uzyskania maksymalnej wydajności pompowni przydomowych warto skontaktować się producentem takich urządzeń. Dzięki temu możliwe będzie dopasowanie rodzaju sprzętu do wielkości domu i ilości generowanych ścieków.