Stres towarzyszy nam niemalże codziennie. Pojawia się w momentach, które czegoś od nas wymagają, coś wywołują. Jest naturalną, biologiczną reakcją organizmu na bodźce zewnętrzne, które w jakiś sposób mogą zagrażać zdrowiu. Ale przewlekły stres sam jest zagrożeniem dla zdrowia. Jak zmienia nasze ciało?
Objawy stresu i jak to działa w mózgu
Stres to przede wszystkim reakcje chemiczne zachodzące w naszym ciele, głównie w mózgu, a także objawy tych reakcji wychodzące na zewnątrz naszego ciała. Mowa oczywiście o drżeniu nóg, rąk, łamaniu się głosu, zasychaniu w gardle, zaciskaniu zębów czy przyspieszonym tętnie. Długotrwały, ukryty, pojawiający się i nieodchodzący stres może doprowadzić do poważnych zmian w ciele człowieka. Dlaczego?
Wszystko bierze się z chemii naszego ciała. W sytuacji stresowej dochodzi do redukcji imitowania dopaminy i serotoniny, czyli neuroprzekaźników, stymulatorów i hormonów odpowiedzialnych za przyjemność. Za to pojawia się we krwi kortyzol. W całej reakcji biorą udział trzy układy: immunologiczny, nerwowy oraz gruczołów dokrewnych. Ale każdy z tych układów, które wchodzą ze sobą w reakcję, wywołując stres, alarmują także inne ośrodki, przez co spięty staje się nasz cały organizm.
Dolegliwości związane ze stresem
Nie ma chyba układu w naszym organizmie, który byłby odporny na długotrwały stres. Jeśli po lub w trakcie stresującej sytuacji pojawia się kołatanie w sercu, migotanie przedsionków, zatykanie i kłucie w sercu, może to oznaczać poważne problemy. Najczęściej stres przyczynia się do zawału serca poprzez znaczny wzrost ciśnienia krwi. Stres działa negatywnie także na śluzówkę żołądka. Wszystko przez nadmiar adrenaliny, która „wyjaławia” żołądek i może prowadzić do wrzodów, a to z kolei do zespołu jelita drażliwego.
W innych częściach ciała wcale nie jest lepiej. Stres może wpływać na łysienie, wypadanie włosów, obniżone libido, przyrost masy ciała, a to tylko czubek góry lodowej. Dodatkowo nerwowe reakcje, które pojawiają się często i rzadko odpuszczają mogą powodować obniżenie odporności, a w rezultacie także częstsze łapanie przeziębień czy grypy. W końcu stres, poprzez niedobór serotoniny i dopaminy, może prowadzić do problemów psychicznych.
Żaden układ wewnętrzny organizmu nie jest odporny na stres. Działanie tej reakcji jest uzasadnione w szczególnych sytuacjach, ale gdy utrzymuje się zbyt długo lub pojawia się zbyt często, trzeba pracować, by nie doszło do uszkodzenia różnych układów wewnętrznych w ciele człowieka.