Beton to materiał budowlany o szerokim zastosowaniu. Powstaje w wyniku zmieszania ze sobą cementu, kruszywa oraz wody. W zależności od zastosowanych proporcji może przyjmować odmienne formy i charakteryzować się różnymi parametrami. Jednym z popularnych typów tego materiału jest beton samozagęszczalny o właściwościach samoodpowietrzających. Czym charakteryzuje się ta mieszanka? Dlaczego ta konkretna cecha jest ważna? Zapraszamy do lektury dalszej części wpisu.
Beton samozagęszczalny, czyli jaki?
Beton samozagęszczalny o właściwościach samoodpowietrzających to rodzaj specjalnej mieszanki cementowej z dodatkiem kruszyw kwarcowych i bazaltowych. W odróżnieniu od tradycyjnego betonu charakteryzuje się większą płynnością. Dzięki temu doskonale dopasowuje się do wypełnianej formy, zapewniając idealne pokrycie powierzchni, niezależnie od jej kształtu. Specyficzna konsystencja betonu samozagęszczalnego nie wynika z dodania dużej ilości wody, a zastosowania starannie wyselekcjonowanych domieszek (superplastyfikatorów) o odpowiednich parametrach. W składzie całej mieszanki woda stanowi element marginalny.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w firmie ImmerBau z Poznania, zajmującej się produkcją i dystrybucją chemii budowlanej: Niewątpliwą przewagą betonu samozagęszczalnego jest brak konieczności wibrowania mieszanki w czasie jej układania. Dzięki swoim właściwościom, w tym dużej płynności, masa rozpływa się pod wpływem własnego ciężaru. Szczelnie wypełnia formy i deskowania oraz dokładnie otula pręty zbrojeniowe. Po zastygnięciu wyróżnia się takim samym stopniem trwałości, odporności na ściskanie oraz niekorzystne warunki atmosferyczne jak zwykła mieszanka. Beton samozagęszczalny charakteryzuje przy tym duża jednorodność, znakomita szczelność i jednakowa wytrzymałość na całej powierzchni. Dzięki tym zaletom materiał ten powoli wybiera tradycyjne mieszanki.
Co to znaczy, że beton jest samoodpowietrzający?
Możliwość samoodpowietrzania to jedna z najważniejszych cech dobrego betonu samozagęszczalnego. Oznacza to, że mieszanka ma zdolność do samoistnego odprowadzania powietrza pod wpływem siły wyporu. Odbywa się to w czasie rozpływu masy w formie po wylaniu. Aby beton mógł być określany jako samoodpowietrzający, musi charakteryzować się niewielką lepkością i niską granicą płynięcia. Im oba parametry są mniejsze, tym obecne wewnątrz masy pęcherzyki powietrza szybciej usuwane są na zewnątrz.
Zdolność do samoodpowietrzania jest szczególnie istotna w przypadku materiałów stanowiących podstawę elementów konstrukcyjnych o dużej gęstości zbrojenia. W trakcie realizacji tego rodzaju projektów układanie zwykłego betonu jest utrudnione, a w niektórych sytuacjach wręcz niemożliwe. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest wtedy zastosowanie mieszanki samozagęszczalnej o właściwościach samoodpowietrzających. Taka masa dokładnie wypełnia zarówno szalunki, jak i przestrzeń pomiędzy zbrojeniami. Powierzchnia pozbawiona jest raków i pęcherzy, co wpływa pozytywnie nie tylko na trwałość konstrukcji, ale także końcowy efekt wizualny.