Woda pitna i przemysłowa musi spełniać określone normami parametry jakościowe, zarówno pod względem biologicznym, jak i chemicznym. Dlatego jej skład musi być monitorowany i często badany. Jednym z czynników decydującym o przydatności wody jest jej odczyn, czyli stopień kwasowości lub zasadowości. Przeczytaj, jak bada się wodę i w jakim celu wykonuje się analizę pH.
Dlaczego badanie wody jest ważne?
Woda do celów komunalnych i przemysłowych musi być regularnie badana przez specjalistyczne laboratoria. Prowadzą one badania parametrów fizykochemicznych i chemicznych oraz oznaczanie składu chemicznego wody i jej osadów pochodzących z różnego typu instalacji. Wyniki analiz zamieszczane są w raportach, które umożliwiają efektywne wdrażanie skutecznych metod uzdatniania wody. Dobrym przykładem laboratorium badawczego jest działająca w miejscowości Dołuje koło Szczecina firma ESC Global, która jest także krajowym liderem wśród producentów środków chemicznych do kondycjonowania wody przemysłowej.
Czym są badania podstawowych parametrów wody?
Podstawowe badanie wody obejmuje ocenę kilkunastu wskaźników fizykochemicznych, do których należą: przewodność elektryczna, twardość ogólna i szczątkowa, zawartość żelaza, manganu, magnezu, chlorków, siarczanów i azotanów oraz innych pierwiastków i związków. Bada się także czy woda ma charakter kwasowy czy zasadowy, czyli wykonuje oznaczanie pH.
Oznaczanie pH wody
Do oznaczania odczynu wody laboratoria badawcze stosują metodę potencjometryczną. Badanie potencjometryczne wykorzystuje zależność pomiędzy stężeniem oznaczanego jonu w roztworze a potencjałem elektrycznym odpowiedniej elektrody. Badanie polega na pomiarze siły elektromotorycznej ogniwa złożonego z elektrody wskaźnikowej i elektrody odniesienia zanurzonych w badanym roztworze.