Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami prawnymi, wszystkie budynki powinny być wyposażone w różnego rodzaju sprzęt oraz urządzenia przeciwpożarowe. Inne będą znajdowały się w gospodarstwie domowym, a jeszcze inne w dużych gabarytów wieżowcu. Na jakie zatem warto postawić? Podpowiadamy.
Podział urządzeń przeciwpożarowych
Urządzenia przeciwpożarowe służą do wykrywania i zwalczania pożaru bądź ograniczania jego skutków. Mogą one być w formie stałej, półstałej, uruchamiane ręcznie lub samoczynnie. Dwa pierwsze mogą być tryskaczami, zraszaczami bądź formami gaśniczymi na gazy obojętne. Najczęściej stosowane są w serwerowniach, gdzie potrzebna jest specjalna ochrona dużej ilości komputerów. Z kolei dźwiękowe systemy ostrzegawcze umożliwiają przekazywanie ostrzegawczych i ewakuacyjnych komunikatów głosowych.
Bardzo często stosowane są również systemy sygnalizacji pożarowej, w tym urządzenia, które pozwalają na odbiór alarmów i sygnałów o uszkodzeniu urządzeń. Służą przede wszystkim do automatycznego i ręcznego wykrywania pożaru, alarmowania o zagrożeniu, uruchomieniu określonych sekwencji pracy urządzeń zabezpieczających i wreszcie przekazywania informacji za pośrednictwem specjalistycznego systemu do straży pożarnej.
Jak dobrać podręczny sprzęt gaśniczy?
Oddzielną grupę, do której zaliczają się zabezpieczenia ppoż, stanowi podręczny sprzęt gaśniczy. Uruchamiany jest on ręcznie i przeznaczony go gaszenia pożarów w pierwszej fazie ich powstawania. Głównym atutem takiego sprzętu jest jego mały ciężar i nie wymaga specjalistycznego przeszkolenia. Do tej grupy możemy zaliczyć hydronetki, które służą do podawania strumienia wody za pomocą pompy ręcznej wbudowanej w hydronetkę.
Równie często widujemy gaśnice przenośne, z reguły do 2 kilogramów wagi. Te mniejsze stosuje się zwykle w samochodach, a te większe – w obiektach publicznych oraz przemysłowych. Można również wyróżnić gaśnice śniegowe, w których środkiem gaśniczym jest skroplony pod ciśnieniem dwutlenek węgla.