Młodzi ludzie, tak samo jak dorośli, poddawani są codziennej presji. Wielu z nich nie potrafi sobie poradzić z piętrzącymi się problemami. Co więcej, rodzice także nie zawsze są w stanie polepszyć stanu psychicznego swojego dziecka. Właśnie dlatego istnieje zawód psychoterapeuty. Jak wybrać właściwą terapię?
W jakich przypadkach pomaga psychoterapia młodzieży?
Psychoterapia jest potrzebna m.in. w przypadku nieustannej, zaniżonej samooceny. Jej przyczyną może być np. brak akceptacji ze strony znajomych ze szkoły lub podwórka. Powodem kłopotów ze zdrowiem psychicznym często bywają także niepowodzenia w nauce.
Ludzka psychika jest delikatna. Z tego względu warto zweryfikować osobę, która podejmie się leczenia. Rodziców dzieci z województwa lubuskiego zainteresować może psychoterapia młodzieży w Gorzowie. Sesje prowadzi tam Anna Czekanowska-Gubska. Wśród jej certyfikatów jest m.in. staż kliniczny na Uniwersytecie Jagiellońskim i 4-letni kurs psychoterapii mający atest Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Jak wygląda psychoterapia młodzieży?
Na pierwszą wizytę u psychoterapeuty zapraszani są zwykle tylko rodzice. Na podstawie wywiadu z nimi określa on, z jakimi problemami boryka się ich dziecko. Jest to konieczne, ponieważ w trakcie pierwszego spotkania psychoterapeuta może stwierdzić, czy problem dotyczy wyłącznie młodego człowieka, czy całej rodziny. Takie terapie również realizuje gabinet psychoterapii w Gorzowie.
Na kolejne spotkania przychodzi już tylko pacjent. Czasem jednak rodzice zapraszani są ponownie. Dzięki temu wspólnie z psychoterapeutą i swoim dzieckiem mogą omówić poczynione postępy w leczeniu.
Ile czasu trwa psychoterapia młodzieży?
Liczbę sesji psychoterapeuta konsultuje z pacjentem. Na początek odbywa się zwykle nie więcej niż 5 spotkań. Po nich młody człowiek decyduje, czy chce kontynuować leczenie.
Oddanie decyzji w jego ręce jest kluczowe, ponieważ do terapii nie wolno nikogo zmuszać. Jeśli pacjent wyrazi wolę przedłużenia terapii, zazwyczaj odbywa się jeszcze kilkanaście spotkań.