Aby proces osuszania ścian był najbardziej efektywny, należy podzielić go na kilka etapów i prawidłowo wykonać każdy z nich. Kiedy osuszanie jest niezbędne i jak przebiega cały proces?
Kiedy wnętrza wymagają osuszenia?
Zalanie mieszkania czy domu, nawet pozornie niewielkie może mieć wiele negatywnych konsekwencji w przyszłości. Woda, która przenika do najgłębszych warstw ścian, może osłabić ich konstrukcję. Dodatkowo na ścianach będą widoczne nieestetyczne plamy i wykwity. Część z nich może być spowodowane rozwojem grzybów i pleśni. Jak powszechnie wiadomo, są one bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Powodują wiele chorób i alergii, które w pierwszej fazie pozornie nie dają żadnych objawów. Jednak w wymiarze długoterminowym ich wpływ na zdrowie jest bardzo szkodliwy.
Osuszanie pomieszczeń po zalaniu jest konieczne w przypadku, gdy zalanie nastąpiło wskutek powodzi czy podtopień. Wtedy ilość wody, jaka dostaje się do wnętrz, jest zazwyczaj dużo większa. Dodatkowo usunięcie tego rodzaju zalania zajmuje dużo więcej czasu niż w przypadku awarii hydraulicznej.
Jak przebiega proces osuszania pomieszczeń po zalaniu?
Pierwszym etapem w procesie osuszania pomieszczeń jest zlokalizowanie przyczyny wycieku wody. Może to być awaria sprzętu AGD (np. usterka w lodówce, pralce czy zmywarce), uszkodzenie hydrauliki, spowodowane zapchaniem czy np. podczas remontu. Często zalanie dokonywane jest przez sąsiada z mieszkania umieszczonego piętro wyżej. Najważniejsze jest szybkie zatrzymanie wycieku. Należy zamknąć zawór i odciąć dopływ wody. Czasami niezbędna do tego będzie pomoc hydraulika. Jeśli zalania powodują ulewne deszcze czy powódź usunięcie przyczyny jest niemożliwe. W miarę możliwości należy na bieżąco usuwać wodę. Czasami należy użyć do tego specjalnych pomp. Dopiero wtedy przestrzeń jest gotowa do osuszania. Firmy takie jak Dom Doktor — osuszanie i remonty po zalaniach oferują w każdego rodzaju budynku. Fachowcy dobiorą najbardziej efektywny sposób osuszania, który przyniesie najszybsze efektu. Wymagane będzie ustawienie w pomieszczeniach specjalnych urządzeń, które pozwolą uzyskać w środku odpowiednią temperaturę i umożliwią wyparowanie, bądź skraplanie i absorpcję wody. Czas trwania osuszania jest różny i ustala się go indywidualnie.