Dobór odpowiednich środków smarujących jest wręcz kluczowy jeśli zależy nam na tym, by nasz samochód, maszyna rolnicza czy też budowlana działała odpowiednio. To od nich zależy zabezpieczenie ruchomych elementów układu napędowego i jeśli wybierzemy na przykład złe oleje przekładniowo-hydrauliczne to może się to skończyć dosyć kosztowną naprawą.
Na co zwracać uwagę wybierając oleje przekładniowo-hydrauliczne?
Najważniejsza kwestia to to, by wybrane oleje przekładniowo-hydrauliczne miały odpowiednią klasę lepkości. Do naszego klimatu poleca się przede wszystkim z klas letnich klasę 90, a z zimowych klasy 75W, 80W oraz 85W. W ten sposób mamy pewność, że olej będzie odpowiednio pracował niezależnie od tego jaka temperatura będzie panować danego dnia.
Inna ważna kwestia to jakość produktu. Ważne by była jak najwyższa dlatego warto postawić na na przykład oleje przekładniowe Total. Są one dobrej jakości i spełniają wszystkie normy, a do tego ich produkcją zajmuje się jedna z największych firm petrochemicznych na całym świecie.
Niezwykle ważne jest też to, by przy okazji dolewania oleju zawsze wlewać smar, który ma taką samą klasę lepkości oraz jakości. Wszelkie zmiany tych klas są możliwe tylko podczas kompletnej wymiany płynu, która powinna mieć miejsce co kilkanaście lub kilkadzeisiąt tysięcy kilometrów. Mieszanie może sprawić, iż olej nie będzie miał odpowiednich parametrów, a co za tym idzie nie będzie wydajnie chronił poszczególnych komponentów.
Jakie zadania spełniają oleje przekładniowo-hydrauliczne?
Przede wszystkim oleje przekładniowo-hydrauliczne mają zapewniać odpowiednie smarowanie takim elementom jak skrzynia biegów, czy też inna przekładnia, a nawet mechanizmowi różnicowemu. Działają one tworząc niewielką powłokę z oleju, która skutecznie obniża tarcie. Niższe tarcie oznacza, że poszczególne elementy znacznie wolnej się zużywają, a do tego nie generują podczas pracy aż tyle ciepła. Do tego w ten sposób ogranicza się dostęp powietrza, a co za tym idzie zmniejsza się ryzyko korozji.