Bezpieczeństwo prowadzonych prac budowlanych zależy od kilku czynników, a jednym z najważniejszych z nich jest zachowanie stabilności podłoża. Jest to szczególnie istotne w przypadku inwestycji, które prowadzone są w miejscach grożących powstaniem osuwisk. W takiej sytuacji najistotniejszą kwestią jest utrzymanie stateczności wykopu. Z naszego artykułu dowiesz się, od czego zależy stateczność zabezpieczeń wykopu.
Czym grozi utrata stabilności gruntu?
Skarpy i zbocza, a także wykonane sztucznie nasypy to miejsca, w których bardzo często mają być posadowione budowle inżynieryjne, planowana jest budowa infrastruktury, a w wielu przypadkach także realizowana jest inwestycja związana z wznoszeniem budynków mieszkalnych lub użytkowych. Z tego powodu niezwykle istotną kwestą jest zachowanie stabilności gruntu, które jest warunkiem koniecznym do bezpiecznego przeprowadzenia prac. O to, na czym polega utrata stabilności, zapytaliśmy przedstawiciela Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych Żyrardów.
Utrata stabilności gruntu wiąże się przede wszystkim z utworzeniem się osuwiska. Charakteryzuje się ono głównie tym, że ma gwałtowny przebieg oraz obejmuje znaczny obszar, a przemieszczająca się masa gruntu zachowuje częściową spójność. Najczęstszą przyczyną powstawania osuwisk jest przemieszczanie się dużej ilości ziemi w związku z powstaniem poślizgu pomiędzy warstwami gruntu skośnie do nich lub poprzecznie, a także w obrębie jednej z nich. Z tego powodu tak duże znaczenie mają prace zabezpieczające, wyjaśnia nasz rozmówca.
Jak zadbać o zachowanie stateczności wykopu?
Najważniejszą kwestią przesądzającą o technicznych możliwościach przeprowadzenia niezbędnych prac, a także o kosztach i sposobach wykonania zabezpieczeń wykopów jest ocena ryzyka osunięcia się ziemi. W tym celu konieczne jest przeprowadzenie szczegółowego badania geotechnicznego. Największe znaczenie dla poziomu stateczności podłoża mają czynniki:
- statyczne – związane ze zwiększeniem obciążenia terenu,
- dynamiczne – są to czynniki sztuczne, jak choćby wibracje wywoływane przez przebiegającą w pobliżu drogę czy prace budowlane,
- naturalne – aktywność sejsmiczna, nasilenie działania wód powierzchniowych lub opady zwiększające ciężar gruntu.
Ryzyko osunięcia się ziemi związane jest także z podniesionym poziomem wód gruntowych, zwiększonym ciśnieniem hydrostatycznym, gwałtownymi zmianami temperatury oraz z przesuszaniem podłoża. Poważnym zagrożeniem jest też działalność człowieka.