Łuszczyca jest ciężką, przewlekłą chorobą skóry objawiająca się powstawaniem czerwonobrunatnych skupisk grudek, które pokryte są łuskami. Komórki skóry osoby chorej na łuszczycę dojrzewają zbyt szybko w wyniku czego powstają grudki. Łuszczyca jest wynikiem stanu zapalnego skóry, który wynika z błędnego działania układu odpornościowego chorego.
Objawy łuszczycy
Łuszczyca jest przewlekłą chorobą skóry o tendencji do remisji – samoistnego ustępowania i nawrotów. Przyczyny powstawania łuszczycy nie są do końca znane – teorii na temat przyczyn powstawania tej choroby istnieje wiele, jednak żadna nie jest potwierdzona w 100 % naukowymi dowodami. Pośród najpopularniejszych opinii istnieje taka, iż łuszczyca jest chorobą autoimmunologiczną – organizm atakuje sam własne tkanki i je niszczy. Kolejną teorią jest dziedziczenie łuszczycy – dzieci chorych osób mają podobne problemy skórne, do tych jakie mają ich rodzice.
Łuszczyca objawy początkowe
Pierwsze objawy łuszczycy pojawiają się w postaci grudek o kolorze czerwonobrunatnym, o okrągłym lub owalnym kształcie, płaskich i ograniczających się wyraźnie od otaczającej je skóry. Chorobie może towarzyszyć także łuszczyca paznokci, która może być jedynym objawem choroby.
Najczęściej zmiany łuszczycowe umiejscowione są na kolanach, łokciach, pośladkach, w okolicy krzyżowej, dłoniach i stopach oraz skórze głowy. Na powierzchni zmian zauważalna jest nawarstwiająca się łuska w kolorze srebrzystym lub srebrzystoszarym, która powstaje poprzez rogowacenie się tkanki skórnej objętej ogniskami chorobowymi – blaszka łuszczycowa. Pierwsze objawy łuszczycy nie są bardzo widoczne, zmiany łuszczycowe nie mają dużych rozmiarów, zazwyczaj od kilku milimetrów do dwóch centymetrów, ale z czasem ulegają powiększeniu do kilku centymetrów.
Sprawdź też: KOSMETYKI NA ŁUSZCZYCE w sklepie verdelab.pl
Istotne objawy łuszczycy, konieczne do prawidłowego rozpoznania choroby:
- objaw świecy stearynowej – powierzchnia pokryta łuskami po zdrapaniu staje się błyszcząca, wygląda jakby została powleczona stearyną,
- objaw Auspitza – w wyniku uszkodzenia naczyń skórnych na powierzchni zmian pojawiają się kropelki krwi,
- objaw Koebnera – typowy dla łuszczycy aktywnej, nie występuje w remisji choroby, objaw polega na tym, iż każde, nawet nieznaczne uszkodzenie naskórka takie jak zadrapanie, zacięcie wywołuje powstanie po upływie około 1-2 tygodni powstanie w tym miejscu zmian łuszczycowych,
- objaw Nikolskiego – naskórek spełza w wyniku potarcia skóry, ten objaw jest charakterystyczny dla łuszczycy krostkowej.
Łuszczyca: leczenie
Łuszczycę na początku leczy się wyłącznie zewnętrznie, w celu zahamowania rozwoju choroby. Jeżeli leczenie w postaci maści i naświetlań nie przynosi oczekiwanych skutków, wdraża się również leczenie doustne. Leczenie łuszczycy rozpoczyna się od chemicznego usunięcia łuski – skóra objęta zmianami jest smarowana preparatami keratolicznymi z kwasem salicylowym. Następnie na oczyszczoną skórę nakłada się maści – dzegcię, cygnolinę a także pochodne witaminy A – reinoidy. Skutecznym w leczeniu łuszczycy zabiegiem jest fototerapia, polegająca na naświetlaniu skóry. Przed naświetlaniem skóry promieniami UVA choremu podawane są preparaty światłouczulające. Wymagana jest seria około 20 zabiegów, 2-3 razy w tygodniu dla osiągnięcia zadowalających efektów dzięki czemu objawy łuszczycy zaczną ustępować.
Łuszczyca – jak zahamować rozwijanie się choroby wdrażając kilka podstawowych zmian w naszym życiu:
- Odpowiedni tryb życia oraz dbanie o właściwą pielęgnację zmian możemy osłabić i zmniejszyć objawy choroby,
- Istotna jest właściwa dieta – łuszczyca należy do chorób dietozależnych, należy wyeliminować tłuste mięsa oraz zadbać o to by w diecie było sporo witaminy D oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 (ryby, oleje, owoce, morza), wskazane są także ciemne winogrona, pietruszka, cytrusy, marchew, czosnek. Powinno się unikać mięsa wieprzowego, wędlin, podrobów, czekolady, kakao, miodu, warzyw strączkowych, surowych jabłek oraz ostrych przypraw,
- Należy zrezygnować z używek – alkoholu i papierosów,
- Konieczna jest prawidłowa ochrona skóry przed otarciami, podrażnieniami, skaleczeniami,
- Należy dbać o prawidłowe nawilżenie skóry,
- Nie powinno używać się gąbek do kąpieli, a kąpiel w wannie zastąpić prysznicem,
- Warto zastąpić mydło specjalnymi, delikatnymi preparatami do mycia. Bezwzględnie należy unikać preparatów zawierających sztuczne aromaty czy barwniki,
- Opalanie może pomóc, ale pod warunkiem, iż jest rozsądne – należy korzystać ze słońca z umiarem,
- Powinno się unikać noszenia odzieży z czystej, ostrej wełny czy surowego lnu na gołe ciało – podrażnienie i pocieranie skóry powoduje narastanie łusek.
Styl życia może spowodować ujawnienie się łuszczycy a nawet zaostrzyć objawy łuszczycy. Negatywne emocje i życie w stresie sprzyjają spotęgowaniu objawów łuszczycy. Bardzo istotna jest także dieta, nieprawidłowa może spowodować ujawnienie się i początki łuszczycy. Bardzo często od prawidłowych lub negatywnych nawyków chorego zależy przebieg łuszczycy, występowanie okresów, kiedy pozostaje ona w utajeniu. W przypadku, kiedy zaobserwujemy u siebie rozwijające się objawy łuszczycy bezwzględnie nie należy zwlekać z rozpoczęciem leczenia, lekarz, który zajmuje się leczeniem łuszczycy to dermatolog. Warto zapoznać się z opiniami wśród znajomych oraz internetowymi rankingami i wybrać się na leczenie do sprawdzonego specjalisty.
Podsumowanie
Podsumowując, łuszczyca jest przewlekłą chorobą skóry, której dokładne przyczyny nie są znane do dziś. Jednakże pewnym jest fakt, iż chory ma znaczący wpływ na przebieg choroby poprzez swój styl życia i dzięki odpowiednim zachowaniom jest w stanie znacząco złagodzić przebieg łuszczycy.