NIP UE, czyli Europejski Numer Identyfikacji Podatkowej to oznaczenie, które musi posiadać każdy przedsiębiorca chcąc współpracować biznesowo z kontrahentami zagranicznymi. Kiedy zatem należy go posiadać? Jak uzyskać NIP europejski? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Czym jest NIP UE?
Jak wspomniano we wstępie NIP UE to Europejski Numer Identyfikacji Podatkowej czyli oznaczenie wymagane wtedy, gdy przedsiębiorca w ramach prowadzonej działalności chce nawiązać współpracę z kontrahentami zagranicznymi. Istotne w tym przypadku jest to, że nie ma znaczenia, czy firmy te posiadają siedzibę na terenie Unii Europejskiej, czy działają poza wspólnotą. Jak wygląda NIP UE? Otóż, warto mieć świadomość, że jego budowa w poszczególnych krajach członkowskich może się różnić. Przykładowo w Polsce jest to standardowy numer NIP z dołączonym przedrostkiem PL. Z uwagi na występujące różnice w oznaczeniach obowiązujących w poszczególnych państwach wspólnoty istotna staje się umiejętność sprawdzenia poprawności numeru NIP UE, co zostało opisane w artykule dostępnym pod linkiem: https://pragmago.pl/porada/czym-jest-nip-europejski-i-w-jakich-sytuacjach-jest-wymagany/.
Kiedy należy posiadać NIP UE?
Europejski Numer Identyfikacji Podatkowej to oznaczenie, które jest niezbędne wtedy, gdy przedsiębiorstwo planuje zawierać transakcje w ramach:
- WNT (wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów),
- WDT (wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów),
- wewnątrzwspólnotowego świadczenia usług (jeżeli obowiązek rozliczenia podatku VAT należy do nabywcy),
- wewnątrzwspólnotowego nabycia usług (jeżeli obowiązek rozliczenia podatku VAT należy do sprzedającego).
Co więcej, posiadanie NIP UE jest także konieczne w sytuacji, gdy podatnik jest zwolniony z VAT. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, w której planuje on zrealizować transakcję w ramach WNT, a jej wartość nie przekracza 50 tys. złotych w skali roku. Podatnicy zwolnieni z VAT nie muszą bowiem wówczas rejestrować się do VAT-UE.
Jak uzyskać NIP Europejski?
Chcąc uzyskać NIP Europejski należy zarejestrować się do VAT-UE, co można zrobić poprzez wypełnienie części C3 formularza VAT-R. Co istotne, można to zrobić zarówno na etapie zakładania działalności gospodarczej, jak i w trakcie jej prowadzenia. Należy pamiętać jednak o tym, że Europejski Numer Identyfikacji Podatkowej będzie potrzebny już w momencie przeprowadzania pierwszej transakcji z podmiotem zagranicznym. Wniosek o jego nadanie należy złożyć zatem jeszcze przed sfinalizowaniem transakcji, a na sam numer NIP UE czeka się z reguły jedynie kilka dni. Stosowny wniosek należy złożyć natomiast w odpowiednim dla lokalizacji firmy urzędzie skarbowym, co można zrobić tradycyjnie bądź elektronicznie.
Podsumowując należy stwierdzić, że NIP UE jest istotny dla firm działających na rynku europejskim, ponieważ pozwala współpracować nie tylko z podmiotami z innych krajów wspólnoty, ale również firmami spoza Unii Europejskiej. Jego uzyskanie jest jednak proste i szybkie, a wniosek można złożyć również w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej.