Dziś wszyscy żyjemy w świecie cybernetyki. To dzięki niej możemy robić wiele rzeczy przez internet, korzystać z robotów sprzątających czy choćby myć naczynia. Cybernetyka daje nam większe możliwości, wykorzystując sieć i nadchodzący internet rzeczy. Warto więc poznać jej historię i przekonać się, jak wiele zawdzięczamy cybernetyce.
Zaczynami po kolei – co to jest cybernetyka?
Cybernetyka, z greckiego κυβερνητικός, czyli „dotyczące sterowania” to nauka zajmująca się ogólnymi zasadami sterowania i przekazywania informacji w maszynach, organizmach żywych i społecznościach. Do opisu używa głównie aparatu matematycznego, jest związana także z informatyką. Zgodnie z definicją opiera się na przeświadczeniu, że niektóre procesy zachodzące w organizmach żywych są opisane tymi samymi równaniami, co analogiczne procesy w urządzeniach technologicznych. Za założyciela całego nurtu cybernetycznego uważa się Norberta Wienera, amerykańskiego matematyka, który w 1948 roku opublikował książkę o powiązaniach między maszynami a ludźmi. Dodatkowo Według słownika cybernetyka to także nauka zajmująca się badaniem złożonych systemów informacyjnych.
Naukowe zagadnienia w teorii cybernetyki
Węższy i bardziej historyczny rys tej nauki wskazuje, że cybernetyka jest nauką o „technicznej reprezentacji ludzkich zdolności biologicznych”. Co to znaczy? W skrócie naukowcy poszukują biologicznych odpowiedników znanych już rozwiązań technicznych i na odwrót. Związek z biologią dotyczy generalnie całego człowieka, jednak najczęściej kładzie się nacisk na biologiczne zdolności ludzkie. Na potrzeby cybernetyki w przyrodzie poszukuje się najprostszych przykładów podstawowych rozwiązań ewolucyjnych. To właśnie one dają możliwość zbadania świata przez pryzmat nie tylko tego, co widzimy, ale także co czujemy i jak działa cały nasz świat. A potem by przenieść to do automatów, które będą nam dzięki temu pomagały.
Rola cybernetyki w poznawaniu świata
Najczęściej cybernetyka wiąże się przede wszystkim z ludzkim ciałem, a więc ma wpływ na powstanie takiej nauki jak biologia techniczna, popularna jako biotechnologia. To w ten sposób można pracować nad soczewkami, protezami, zastawkami elektrycznymi i wieloma innymi. Dzięki cybernetyce wielki rozwój medycyny pozwolił na uratowanie wielu ludzi, którzy przed wiekiem XX i w czasach, gdy technologia nie była na takim poziomie, nie mieliby szansy przeżyć. Z tego względu cybernetyka jest nauką o przyszłości człowieka, która ma być lżejsza, łatwiejsza i przyjemniejsza.