Częste mycie samochodu nie zawsze wystarczy, aby otrzymać efekt lśniącej karoserii. Niestety eksploatacja pojazdu oraz niesprzyjające warunki atmosferyczne czy różnego rodzaju zdarzenia drogowe często doprowadzają do tego, że pojawiają się na niej odpryski, rysy, wżery czy hologramy. Warto wówczas zdecydować się na renowację lakieru, która pozwala doprowadzić lakier do dawnej, świetnej kondycji. Jednym z etapów takich prac jest glinkowanie. Na czym dokładnie polega i jakie efekty pozwala uzyskać?
Czym właściwie jest glinkowanie?
W serwisach detailingowych można wykonać wiele zabiegów mających na celu poprawę kondycji i estetyki pojazdu. Nierzadko zdarza się tak, że kierowcy nie wiedzą, na jaką usługę się zdecydować. Jeżeli chodzi o omawiane glinkowanie, czyli jeden z etapów renowacji lakieru samochodowego, to jest to czynność mająca na celu dogłębne oczyszczenie lakieru z uporczywych zabrudzeń. Na skutek takich prac można między innymi pozbyć się sadzy, żywicy czy drobin asfaltu.
Zastosowanie specjalistycznych środków pomaga też na usunięcie resztek owadów czy pyłu z klocków hamulcowych. Co więcej, część specyfików poradzi sobie również z nalotami rdzy. Ważne jest też, że zabieg może być powtarzany regularnie, ponieważ nie wpływa negatywnie na kondycję powłoki lakierniczej. Warto jednak podkreślić, że glinkowanie wyciąga brud z rys, dlatego po zakończonym zabiegu mogą wydawać się wyraźniejsze.
Jak przebiega proces glinkowania lakieru samochodowego?
Wiemy już, na czym polega glinkowanie i że zabieg pozwala na uzyskanie spektakularnych efektów. Jednak aby cieszyć się lśniącą powłoką lakierniczą, trzeba zadbać o to, aby prace były odpowiednio przeprowadzone. O to, jak to zrobić, zapytaliśmy specjalistę z serwisu zajmującego się renowacją lakieru samochodowego w Warszawie Real Auto, który wytłumaczył:
– Przed rozpoczęciem glinkowania karoserii należy dokładnie umyć i osuszyć samochód. Bardzo ważne jest również, aby prace były przeprowadzane w zamkniętym pomieszczeniu – wówczas ryzyko przedostania się zanieczyszczeń na maskę czy drzwi przez wiatr jest niewielkie. Glinka powinna być ciepła, ponieważ wówczas jest bardziej elastyczna i łatwiejsza w aplikacji. Prace należy przeprowadzać na małych fragmentach, najlepiej kwadratach 30 × 30 centymetrów. Powierzchnia zwilżona glinką z lubrykantem, który zapewni poślizg, powinna być delikatnie pocierana pionowo albo poziomo. Z uwagi na to, że prace są czasochłonne i wymagają precyzji, warto zlecić je specjalistom.
Po glinkowaniu dobrze wypolerować lakier, aby pozbyć się rys czy innych uszkodzeń i zabezpieczyć go specjalnym preparatem.