Terapia niegdyś kojarzona była wyłącznie z przeprowadzaniem długich rozmów z psychologiem, dziś jednak przybiera ona zupełnie inne formy, zwłaszcza jeśli chodzi o najmłodszych. W ostatnim czasie niezwykle popularna staje się hipoterapia, która polega na pracy z końmi. Jak dokładnie wyglądaj zajęcia w tym zakresie i komu dedykowana jest taka forma terapii?
Hipoterapia – dla kogo?
Hipoterapia zazwyczaj nie jest jedyną formą leczenia zaburzeń wieku dziecięcego czy nawet dorosłego, lecz może stanowić integralną część znacznie szerszej terapii. Początkowo dedykowana była głównie dzieciom, u których zdiagnozowano autyzm. Z czasem zaczęto zauważać, że sprawdza się ona także w przypadku maluchów z mózgowym porażeniem dziecięcym, nie rozwijającym się w odpowiednim tempie bądź z innego typu zaburzeniami, na przykład opóźnieniem mowy. Hipoterapia znajduje również zastosowanie w leczeniu dorosłych pacjentów. Często sięgają po nią osoby, zmagające się z depresją, traumą, stanami lękowymi. Bywa pomocna także w leczeniu agresji i zaburzeń emocjonalnych.
Lecznicza moc koni
Można zadać sobie pytanie, w jaki sposób jazda konna pozytywnie wpływa na dzieci czy dorosłych? Okazuje się, że na koniu wcale nie trzeba jeździć, aby „poczuć” jego leczniczą moc. Wręcz przeciwnie – hipoterapia bardzo często przybiera formę pielęgnowania konia, na przykład czesania go lub karmienia. Jest to świetna alternatywa dla osób, które zwyczajnie boją się jeździć na koniu bądź nie czują się siłach, aby go dosiąść. Więcej na temat samej pielęgnacji zwierzęcia czy jazdy konnej można dowiedzieć się na portalu horse market. Hipoterapia, aby przynosiła oczekiwane rezultaty, powinna mieć miejsce co najmniej dwa razy w tygodniu. Terapeuta dobiera aktywności do wieku pacjenta, jego możliwości fizycznych oraz stanu emocjonalnego.
Problemy współczesnej hipoterapii
Nie ulega wątpliwości, że hipoterapia pozwala choremu czynić duże postępy. Niemniej jednak problem mamy głównie z jej dostępnością – zwykle tego typu zajęcia organizowane są jedynie w dużych miastach, a i tam terminy sesji są bardzo odległe. W efekcie nie każdy, kto chciałby pracować z końmi, może to zrobić. Pocieszające jest to, że hipoterapia zyskuje na popularności, zatem być może w przyszłości powstanie więcej specjalistycznych ośrodków, w którym z jej dobrodziejstw będą mogli skorzystać zarówno dorośli, jak i dzieci. Ważne, aby zajęcia były prowadzone przez osoby, posiadające odpowiednią wiedzę i doświadczenie, choć czasami już samo przebywanie z końmi może mieć działanie terapeutyczne.
Hipoterapia nie jest niczym nowym, jednak dopiero w ostatnim czasie zaczęła zyskiwać na popularnością. Mogą z niej korzystać zarówno dzieci, jak i dorośli z różnego typu zaburzeniami czy chorobami. Obecnie prowadzona jest ona głównie w prywatnych ośrodkach, z których oferty warto skorzystać, jeśli tylko mamy taką możliwość. Choć nie stanowi ona samodzielnej metody terapeutycznej, doskonale wpisuje się w szerszą ideę leczenia, dlatego też jest polecana przez psychologów i terapeutów.