Na rynku dostępne są różne typy kotłów centralnego ogrzewania. Poszczególne modele różnią się od siebie mocą, wydajnością czy rodzajem spalanego paliwa. Podczas doboru pieca ważna jest także jego budowa, w tym sposób aplikacji materiału opałowego. W tym przypadku wybór ogranicza się do dwóch kotłów – z podajnikiem i zasypowych. Który z nich wybrać? O tym w dalszej części naszego artykułu. Zapraszamy do lektury.
Kotły z podajnikiem – nowoczesne piece dla wymagających
Kotły z podajnikiem, określane jako automatyczne, to nowoczesne urządzenia grzewcze, stosowane w większości nowych systemów centralnego ogrzewania. Ich największą zaletą jest fakt, że działają praktycznie bezobsługowo, co ma pozytywny wpływ na wygodę użytkowania całej instalacji. Współcześnie produkowane podajnikowe kotły na ekogroszek czy pellet to piece 5 klasy. Oznacza to, że są przyjazne środowisku naturalnemu. Potwierdzają to liczne certyfikaty bezpieczeństwa oraz zgodność z unijną normą PN-EN 303–5 z 2012 roku. Kotły o 5 klasie ekologii redukują emisję tlenku węgla, pyłu kopalnianego oraz smolistych substancji chemicznych do atmosfery. Przekłada się to na aktywny wkład w walkę z dążeniem do ograniczenia ilości gazów cieplarnianych powodujących powstawanie smogu.
Dyrektywa wprowadzona we wszystkich krajach Unii Europejskiej ustaliła również minimalną sprawność pracy urządzeń 5 klasy. Wynosi ona co najmniej 88%. Inwestycja w wysokiej jakości kocioł z podajnikiem przynosi wymierne korzyści nie tylko dla przyrody, ale także właściciela gospodarstwa domowego. Wysoka sprawność kotła grzewczego gwarantuje niższe rachunki za energię cieplną. Do wytworzenia takiej samej ilości ciepła piec ten potrzebuje bowiem mniej paliwa niż urządzenie o niższej sprawności.
Kotły zasypowe – ekonomiczna alternatywa dla pieców z podajnikiem
Modele zasypowe, nazywane też piecami z załadunkiem ręcznym, to propozycja dla osób poszukujących tańszej alternatywy dla kotłów z podajnikiem. Niska cena zakupu oraz stosunkowo niewielki koszt późniejszej eksploatacji to największe korzyści z inwestycji w urządzenia tego typu. Piece z ręcznym załadunkiem, które znajdziesz m.in. w firmie Kołton, producenta kotłów C.O., przystosowane są do spalania różnych rodzajów paliw. Zwykle można palić w nich zarówno węglem, jak i groszkiem oraz drewnem.
Piece zasypowe wyróżniają się prostą budową. Dzięki temu ich obsługa nie jest specjalnie skomplikowana. Ogranicza się do cyklicznego rozpalania i regularnego dokładania opału. Brak zaawansowanych technologicznie systemów wewnątrz obudowy sprawia, że po ewentualnej awarii kocioł można naprawić bez konieczności angażowania wyspecjalizowanych fachowców. Obniża to koszty konserwacji do niezbędnego minimum. Prawidłowo użytkowane kotły zasypowe nie generują nadmiernej ilości szkodliwych substancji. Należy jednak pamiętać, że zwykle są to piece bezklasowe, co oznacza, że nigdy nie zapewnią tak niskiej emisji spalin, jak nowoczesne kotły z podajnikiem. Jeśli zależy Ci na ekologii i wygodzie użytkowania, wybierz piec z podajnikiem. Jeżeli jednak finanse Ci na to nie pozwalają, postaw na kocioł z załadunkiem ręcznym.