Wielokrotnie słyszy się o holdingach, których założyciele i właściciele dysponują bardzo dużymi majątkami. Tak jest choćby w Niemczech czy w Polsce, gdzie osoby z czołówki listy najbogatszych mają za sobą jakieś holdingi. Warto więc przyjrzeć się tej formie prowadzenia biznesu.
Holding jako spółka holdingowa
Spółka holdingowa to spółka będąca właścicielem pozostających w obrocie akcji innych firm – tak można najprościej wyjaśnić definicję holdingu. Spółka holdingowa zwykle sama nie wytwarza towarów ani usług, a jej celem jest posiadanie akcji innych spółek w celu utworzenia grupy kapitałowej. Jednak w wielu jurysdykcjach na całym świecie spółki holdingowe są zwykle nazywane spółkami macierzystymi, które oprócz posiadania akcji innych spółek mogą same prowadzić handel i inną działalność gospodarczą. Przede wszystkim jednak zmniejszają ryzyko dla akcjonariuszy i mogą zezwalać na własność i kontrolę wielu różnych spółek na raz, przez co umożliwiają znaczne wzbogacenie się ich właścicieli.
W jakim celu tworzy się holding?
Obok zabezpieczenia akcjonariuszy spółki holdingowe są również tworzone w celu przechowywania aktywów, takich jak własność intelektualna lub tajemnice handlowe, które są chronione przed firmą operacyjną. Stwarza to mniejsze ryzyko, jeśli chodzi o spory sądowe. Ciekawą opcją w wielu systemach prawnych są także zwolnienia podatkowe i możliwość skorzystania z ulg.
Z kwestią holdingu związane jest pojęcie spółki dominującej lub macierzystej. Spółka macierzysta to firma, która posiada wystarczającą liczbę akcji z prawem głosu w innej firmie (spółce zależnej), aby kontrolować zarządzanie i operacje poprzez wywieranie wpływu lub wybór jej rady dyrektorów. Firmą macierzystą może być po prostu firma, która jest w całości właścicielem innej firmy, która jest wtedy nazywana spółką zależną będącą w całości jej własnością. Tak najczęściej działa holding. Czasami jedna spółka zakłada grupę kapitałową i zaprasza inne spółki do wykupienia mniejszościowych udziałów. Wówczas to ona jest spółką dominującą, ale spółki wchodzące w jej skład czerpią zyski z jej działalności (i na odwrót).
W jakich branżach najczęściej można spotkać holdingi?
Niewątpliwie holdingi są bardzo modnym sposobem na to, by wygodnie zarządzać wieloma spółkami. Dzięki takim tworom prawnym można bez problemu mieć w swoich rękach wiele marek motoryzacyjnych czy producentów żywności. To właśnie w tych branżach najczęściej mamy do czynienia z powstaniem i funkcjonowaniem holdingu.