Hangary to bardzo przydatne i skuteczne konstrukcje, które pozwalają optymalnie wykorzystać przestrzeń. Jedną z dziedzin, gdzie się je stosuje, jest lotnictwo. Budynki te mogą mieć duże rozpiętości bez wewnętrznych słupów wsporczych i wyróżniać się nieograniczoną długością. Tego typu konstrukcje wznoszone są w formie hal stalowych o wielu możliwościach. Czym się wyróżniają?
Do czego są stosowane hangary lotnicze?
Hangary lotnicze mają podstawowe zadanie, jakim jest ochrona samolotu lub śmigłowca. Budynki te są nie tylko szybkie w budowie, ale także można je rozbudowywać w miarę potrzeb. Przy realizacji hangaru lotniczego duże znaczenie odgrywa jednak koncepcja, która gwarantuje maksymalną przestrzeń bez słupów wspierających do przechowywania helikopterów, awionetek, samolotów sportowych, śmigłowców czy wiatrakowców. Sprawdzają się również jako przestrzeń do składowania elementów infrastruktury lotnisk i lądowisk wymagających krytych warunków czy miejsce prowadzenia prac serwisowych i produkcyjnych związanych z samolotami. Hangary namiotowe to także magazyny dla przetrzymywania łodzi, jachtów czy innych pojazdów wodnych.
Czym się wyróżniają hangary namiotowe?
Hangary namiotowe to relatywnie lekkie konstrukcje, które bez problemu można rozbudowywać. Budowle te zachwycają swoją trwałością, która wynika ze starannej selekcji materiałów. Do ich tworzenia wykorzystuje się stal odporną na działanie czynników zewnętrznych. Dlatego gotowa hala może idealnie funkcjonować przy zmiennych warunkach pogodowych i to przez długi czas. Hale namiotowe z blachy to także znacznie trwalszy wariant. To obiekty całoroczne, odporne na zniszczenia mechaniczne. Tego typu konstrukcje proponuje m.in. producent hal stalowych GLOB-STAL, który dba o jakość wykonywanych prac.
Z czego powstają hangary namiotowe?
Konstrukcja hangarów namiotowych to przede wszystkim profile stalowe zabezpieczone przed działaniem korozji. W tym celu stosuje się cynkowanie ogniowe. Dachy pokrywane są wysokiej jakości plandeką PCV, która gwarantuje odporność na wpływ niekorzystnych warunków atmosferycznych. W zależności od aktualnej pogody i warunków panujących w strefie klimatycznej wytrzymałość plandeki waha się między 10 – 15 lat. Obudowę ścian stanowi plandeka PCV lub solidna blacha trapezowa.