Zawarcie związku małżeńskiego – z mocy prawa – wiąże się z powstaniem tzw. wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej. Oznacza to, że wszystkie dobra (przedmioty, osiągane dochody, nieruchomości), jakie zostały zgromadzone w czasie małżeństwa, automatycznie stają się częścią wspólnego majątku. Coraz więcej małżonków decyduje się jednak na rozdzielność majątkową, którą można osiągnąć na podstawie intercyzy małżeńskiej.
Co warto wiedzieć o intercyzie małżeńskiej?
Intercyza małżeńska – ogólnie ujmując – dotyczy zmian w obrębie relacji majątkowych podczas trwania małżeństwa. Istnieje jeszcze intercyza przedmałżeńska, czyli podobny dokument, który sporządza się przed ślubem. Potocznie nazywana intercyza małżeńska to nic innego jak umowa majątkowa małżeńska ustanawiająca rozdzielność majątkową w małżeństwie. Istnieją jeszcze inne rodzaje umów majątkowych małżeńskich – tj. rozdzielność z wyrównaniem dorobku, jak również umowa ograniczająca lub rozszerzająca wspólność ustawową.
Intercyza małżeńska (rozdzielność majątkowa), jest związana z zakończeniem majątku wspólnego małżonków. Na jej mocy każdy z małżonków zyskuje prawo do posiadania własnego majątku, którym może samodzielnie dysponować, bez kontroli innej osoby. Dzięki temu małżonkowie nie tylko sami pomnażają swój kapitał, ale i niezależnie ponoszą odpowiedzialność z tytułu podejmowanych zobowiązań. Wielu małżonków decyduje się na intercyzę małżeńską właśnie z tego powodu – nie będą obarczani skutkami ryzykownych inwestycji czy nieprzyjemnych efektów działalności gospodarczej męża lub żony.
Gdzie i jak zawieramy intercyzę małżeńską?
Intercyzę małżeńską zawiera się u notariusza, ponieważ umowa majątkowa małżeńska – zgodnie z polskim prawem – wymaga formy aktu notarialnego. Jeśli ów przepis nie zostanie zachowany, intercyza małżeńska jest bezwzględnie nieważna. Umowy majątkowe małżeńskie w sprawie rozdzielności majątkowej można zawrzeć w Kancelarii Notarialnej Sylwii Środoń-Fugas, gdzie można dokonać wszystkich czynności notarialnych, jakie zostały określone w art. 79 ustawy z dnia 14 lutego 1991 roku Prawo o notariacie.
Opłaty za pełnoprawny akt notarialny wahają się w granicach kilkuset złotych – cena zależy od wysokości taksy notarialnej (zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku wynosi ona 400 zł), należnego podatku od towarów i usług (VAT) oraz kosztów wypisu aktu notarialnego.