Karmienie kota to jeden z podstawowych obowiązków każdego właściciela mruczka. By jednak nasz pupil zachował zdrowie, dobrą kondycję i piękny wygląd na długo, trzeba to robić umiejętnie. Jak? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w dzisiejszym artykule.
Wielu osobom karmienie kota może wydawać się banalnie proste. Wystarczy przecież nasypać karmę do miski i gotowe. Jednak serwowanie zwierzakowi pokarmu to nie taka łatwa sprawa. Składa się na nią bowiem kilka czynników. Przede wszystkim musimy zadecydować, czy będziemy podawać suchą czy mokrą karmę dla kota. Musimy wiedzieć, jak dawkować pożywienie w stosunku do wagi pupila. Ważna jest także częstotliwość serwowania posiłków. Jeśli na którymś z tych etapów popełnimy błąd, może to spowodować pogorszenie samopoczucia zwierzaka lub spowodować jego tycie albo nadmierne chudniecie, a nawet dolegliwości zdrowotne. Kiedy zatem decydujecie się na posiadanie własnego mruczka, dowiedzcie się jak najwięcej o jego prawidłowym odżywianiu.
Sucha czy mokra karma dla kota?
Specjaliści są zgodni co do tego, że żywienie pupila mokrą karmą dla kota jest dla niego zdecydowanie zdrowsze. Tego rodzaju produkty zawierają więcej wody, z której piciem koty często mają problem. Do tego mokry pokarm jest mniej przetworzony i charakteryzuje się lepszym składem. Oczywiście mokra karma, mokrej karmie nierówna, dlatego przed wyborem konkretnego produktu bacznie zwracajmy uwagę na jego skład. Najważniejszym składnikiem jest oczywiście mięso. W karmie mokrej powinny też znajdować się tłuszcze omega-3, witaminy i minerały oraz tauryna. Najlepszej jakości produkty nie zawierają w swoim składzie żadnych dodatkowych substancji.
Sprawdź także Karma sucha dla kota – Ranking!
Jak często karmić kota?
Koty lubią jeść często, ale w małych ilościach. Sprawdźmy najpierw, ile jedzenia potrzebuje nasz pupil. Tego rodzaju tabele zawsze znajdują się na opakowaniu pokarmu. Całodzienny przydział należy podzielić na mniejsze posiłki. Minimum stanową trzy, ale jeśli istnieje taka możliwość, możemy je rozłożyć nawet na 4 lub 5. Ważne, by kot dostawał jedzenie o stałych porach, co wyreguluje jego metabolizm i sprawi, że nie będzie się on domagał jedzenia między posiłkami.
Pamiętajcie, że każdy kot jest inny i na początku będziecie musieli wyczuć swojego podopiecznego, zwłaszcza jeśli wcześniej był przyzwyczajony do innych form karmienia np. przez poprzednich właścicieli. W takiej sytuacji oduczanie negatywnych nawyków i przyswajanie nowych może zająć nieco czasu. Koty są bardzo wybredne, jeśli chodzi o karmę. Czasem przestawianie ich na zdrowszy, lepszej jakości pokarm może spotkać się z oporem. To samo dotyczy kotów, które wcześniej jadły tylko suchą karmę. W takiej sytuacji trzeba zastosować metodę małych kroczków i stopniowo zmniejszać ilość pokarmu, z którego chcemy wyjść i zastępować go nowym.
A po wysokiej jakości karmy dla kota zapraszamy do sklepu z akcesoriami dla zwierząt Wyspazwierzat.pl.