Inwentaryzacje zieleni przeprowadza się zarówno na działkach prywatnych jak i terenach państwowych. Tego typu czynności wykonuje się zawsze przed złożeniem wniosku o zgodę na wycinkę drzew, ale także budową inwestycji na terenach zielonych, a nawet przed wykonaniem projektu ogrodu czy publicznych skwerów. Jak krok po kroku powinien wyglądać proces inwentaryzacji zieleni? Podpowiadamy.
Inwentaryzacja zieleni — część opisowa
Inwentaryzacje zieleni w Gdańsku przeprowadzają specjaliści, którzy wyniki swoich prac przedstawiają w formie raportu dendrologicznego. Składa się on z dwóch części. Pierwsza z nich opisowa zawiera wszelkie najważniejsze dane dotyczące roślin znajdujących się na badanym terenie. Określa ich nazwy zarówno w języku polskim jak i łacińskim, znaczenie gatunków, a także wymiary poszczególnych okazów.
Specjaliści podczas wykonywania inwentaryzacji mierzą parametry takie jak: obwód pnia, średnica kory, wysokość drzewa czy powierzchnia krzewu. Dokonują również oceny sanitarnej zieleni i wymieniają wszelkie czynniki ryzyka. W tej części powinien pojawić się również spis znajdujących się na danym terenie roślin chronionych.
Inwentaryzacja zieleni — część graficzna
Inwentaryzacje zieleni w Gdańsku wykonują jedynie uprawnione do tego podmioty. Taka zewnętrzna firma zobowiązana jest do sporządzenia inwentaryzacji i dokonania pomiarów roślin. Raport taki musi być szczegółowy i dostarczać projektantom lub urzędnikom niezbędnych informacji. Z tego powodu poza częścią opisową znajduje się w nim również graficzna. Jest ona zazwyczaj wykonywana przy pomocy specjalnego oprogramowania takiego jak AutoCAD lub GIS. Tworzone są w nich mapy, na których umieszczone są informacje o lokalizacji opisanych w pierwszej części roślin.
Dodatkowo do dokumentów specjaliści dołączają charakterystykę roślinności i ich fotografie. Mogą również wydać zalecenia dotyczące metody ich pielęgnacji, zabezpieczenia podczas budowy lub możliwości całkowitego usunięcia okazu.