Układ moczowo spełnia w organizmie człowieka niezwykle ważne funkcje. Odpowiada on między innymi za wydalanie toksyn i jest związany z układem płciowym. Istotnym elementem diagnostyki w urologii jest cystoskopia. Kiedy urolog ją wykonuje?
Cystoskopia – na czym polega badanie u urologa?
Cystoskopia to badanie inwazyjne, które wykonywane jest w gabinecie urologicznym. Najczęściej przeprowadza się je przy miejscowym znieczuleniu pacjenta jak w przypadku zabiegu wazektomii. Wówczas cystoskopia zajmuje około kilkunastu minut.
W niektórych przypadkach lekarz może zdecydować o znieczuleniu ogólnym. Wtedy konieczna jest kilkudniowa hospitalizacja pacjenta. Ma to miejsce zazwyczaj w sytuacji, gdy konieczne jest przeprowadzenie cystoskopii u dziecka.
Badanie polega na wprowadzeniu do cewki moczowej specjalnego wziernika, czyli cystoskopu. Następnie pęcherz pacjenta wypełniany jest wodą bądź roztworem soli fizjologicznej. Zapewnia to widoczność organu i umożliwia lekarzowi ocenę stanu pęcherza oraz moczowodów.
Kiedy urolog decyduje się na wykonanie cystoskopii?
Lekarz może zdecydować się na wykonanie badania cystoskopem z wielu różnych powodów. Jedną z przesłanek jest wystąpienie u pacjenta krwiomoczu. Może on wskazywać między innymi na kamicę i torbiele nerek, ale należy również na choroby nowotworowej pęcherza, nerek i prostaty.
W przypadku, gdy urolog zauważy niepokojące zmiany w pęcherzu, dzięki cystoskopii ma on możliwość pobrania ich wycinków. Dalsze badania histopatologiczne pozwolą z kolei wykluczyć lub potwierdzić obecność zmian nowotworowych.
Urolog może wykonać cystoskopię również wtedy, gdy pacjent cierpi na przewlekłe infekcje i zapalenia układu moczowo-płciowego. Co więcej, badanie pozwala również na rozbicie, a następnie usunięcie kamieni z pęcherza moczowego.
Mimo zastosowania znieczulenia zazwyczaj cystoskopia jest dla pacjentów dość nieprzyjemna. Z tego powodu bardzo istotne jest, aby badanie było przeprowadzane przez zaufanego specjalistę, zarówno w przypadku cystoskopii, jak i wazektomii.