Bez wątpienia dach to jeden z ważniejszych elementów konstrukcyjnych całego budynku. Zapewnia ochronę przed deszczem oraz innymi opadami, a także jest wizytówką domu. Jednak również w największym stopniu jest narażony na działanie czynników atmosferycznych, które nie są obojętne dla jego wyglądu oraz stanu technicznego. Dlatego warto regularnie wykonywać prace konserwatorskie. Co ile należy to robić?
Dlaczego warto konserwować dach?
Dach chroni wnętrza budynku przed opadami oraz wilgocią. W przypadku usterki woda, która przedostanie się do środka może wyrządzić ogromne szkody. Nadmiar wilgoci powoduje powstawanie pleśni, odpadanie tynków oraz środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii. W takim wypadku firma budowlana będzie niezbędna do naprawienia szkód. Warto pamiętać, że w przypadku powstania pleśni i grzybów we wnętrzach narażamy dodatkowo nasze zdrowie, ponieważ bakterie w nich zawarte są szkodliwe dla ludzkiego organizmu. Warto zlecać przegląd dachu oraz ewentualne prace konserwatorskie firmom z branży budowlanej, takim jak Mont-Plast.
Jak wyglądają prace konserwatorskie dachu?
Celem przeglądu dachu jest wczesne wychwycenie usterek bądź wadliwych i zużytych elementów dachu, które mogą się do nich przyczynić. Zazwyczaj przegląd pokrycia budynku jest pierwszym etapem prac konserwatorskich. Zakres czynności, które wykonuje firma to sprawdzenie szczelności materiału kryjącego oraz jego zdolności izolacyjnych. Dodatkowo sprawdza się kosze, kalenice, lukarny oraz okolice kominów. Wszelkie nieszczelności oraz dziury zostają naprawione, zgromadzone liście, gałęzie i inne zanieczyszczenia również się usuwa. Do prac konserwatorskich zalicza się również dokładne mycie detergentami dostosowanymi do rodzaju pokrycia.
W jakich odstępach czasowych wykonuje się konserwacje?
Stan dachu powinno sprawdzać się raz do roku, szczególnie w przypadku kilkudziesięcioletnich budynków. Szczegółowy przegląd i konserwacje dachu warto zlecić doświadczonej firmie raz na 5 lat najlepiej w okresie letnim. Firmy wykonujące prace budowlane zazwyczaj zajmują się naprawami dachów. To im należy powierzyć kompleksowe sprawdzenie stanu technicznego oraz jego konserwację, ponieważ czynności te wymagają nie tylko odpowiednich sprzętów, ale również wiedzy i umiejętności.